• Aktualności

   • #erasmusplus #goforinpro #Serbia

   • 10.10.2022
   • Kilka dni temu grupa 6 uczniów z klas 3b i 4bn, wraz z opiekunką, wrócila z 10-cio dniowego pobytu w Serbii, w ramach projektu Erasmus+ "The Thing They Say Behind You". Celem projektu było wsparcie uczestników w zmianie stereotypowego postrzegania mieszkańców wsi oraz zacieśnienie więzi pomiędzy młodymi ludźmi z 6 krajów: Serbii, Węgier, Czech, Rumunii, Macedonii Północnej i Polski. Dziękujemy Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO za kolejną szansę rozwoju naszych uczniów

    A tak oto opisują projekt sami uczestnicy:

    Każde zajęcia rozpoczynały się tzw. lodołamaczem, który polegał na krótkich ćwiczeniach pobudzających i skłaniających do aktywności.

    Głównym tematem naszych zajęć była dyskryminacja osób z wiosek ale i również niechęć do osób z miasta. Najczęściej nasza praca wyglądała w ten sposób, że prowadząca Janka dzieliła nas na jak najbardziej różnorodne pod względem narodowościowym grupy i w nich mieliśmy np. zaproponować sposób rozwiązania pewnego problemu lub podać przykłady pozytywnych i negatywnych aspektów życia zarówno w mieście jak i na wsi.

    Kolejnym ciekawym choć wyczerpującym wydarzeniem były tzw. Peasant Olimpics. Wzięliśmy udział w wiejskim festynie. Sami gotowaliśmy sobie posiłek, odwiedzaliśmy pobliskie stoiska z rękodziełem i tamtejszym jedzeniem. Główną osią tego wydarzenia były zawody lokalnych drużyn (Erasmus skompletował swoją własną). Polegały one na przykład na najdalszym rzucie kaloszem lub na jak najszybszym slalomie z taczkami.

    Nie brakowało także chwil odpoczynku na przykład w hotelowym spa, wieczorze w klubie czy w restauracji Europa gdzie spróbowaliśmy po raz pierwszy tamtejszej potrawy Burku.

    Nie można też zapomnieć o prezentacjach uczestników Erasmusa w szkołach w Sencie. Omawiane na nich były z uczniami problemy o których wcześniej rozmawialiśmy z prowadzącymi.

    Najważniejszym tematem całego wyjazdu była praca zespołowa, równość, jak należy radzić sobie z problemem dyskryminacji i wykluczenia.

    I jeszcze coś z bardziej przyjemnych doświadczeń była możliwość przygotowania tematycznego często zabawnego filmu. Na przykład mógł się składać z samych memów.

    Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wyjazdu. Więcej materiałów pojawi się również na szkolnym Instagramie i Tik toku.

   • Zwycięstwo klasy 2c

   • 10.10.2022
   • onkurs na najlepszą prezentację kraju wygrała klasa 2c, która "przeniosła nas w ciekawy sposób do Hiszpanii, poczęstowała pysznymi hiszpańskimi przekąskami i porwała wszystkich do skocznej Makareny

    "

   • Zajęcia klas OPW i wojskowej

   • 10.10.2022
   • We wrześniu odbyły się kolejne dni szkoleniowe pod okiem naszych instruktorów z Jednostki Patronackiej. Kadeci pierwszej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego również rozpoczęli przygodę z mundurem i szkoleniami. Pierwsze zajęcia (08.09) były z podstaw musztry i regulaminu WP. Kadeci uczyli się jak nosić mundur i jak należy się zachowywać nosząc symbole państwowe na mundurze. Zajęcia także obejmowały podstawy musztry grupowej i indywidualnej, podstawowe komendy, postawy, zwroty oraz oddawanie honorów w mundurze. Klasa druga doskonaliła musztrę indywidualną i zespołową, działanie podczas marszu, szyki marszowe i patrolowe. Klasa trzecia i czwarta zdobyli informacje na temat przygotowania żołnierza do walki w działaniach taktycznych.

   • #EuropejskiDzienJezykow

   • 27.09.2022
   • 26 września świętowaliśmy wielojęzyczność i wielokulturowość w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków.

    Każda klasa zaprezentowała wylosowany kraj w wybrany sposób. Była to prawdziwa uczta dla uszu, oczu, jak i kubków smakowych

    Zapraszamy do obejrzenia relacji

   • Akcja charytatywna "Szkoło Pomóż i Ty"

   • 27.09.2022
   • Tradycyjnie już Samorząd Uczniowski zaangażował się w akcję charytatywną "Szkoło Pomóż i Ty" polegająca na sprzedaży cegiełek na rzecz potrzebujących dzieci. W tym roku zebrane pieniądze trafią do Patrycji Ryś, która wymaga kosztownej rehabilitacji. Dzięki wielkim sercom uczniow i nauczycieli udało się nam zebrać 330zł.

   • Spotkanie z przedstawicielem WCR w Rzeszowie

   • 27.09.2022
   • W naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie. Kpt. Paweł Gawłowski omówił możliwości związane z wyborem służby wojskowej. Odniósł się przede wszystkim do korzyści, jakie płyną z bycia zawodowym żołnierzem. Opowiedział także o tym, jak wygląda przebieg kariery wojskowej oraz omówił procedury rekrutacyjne, a także przebieg szkolenia.

   • 100 lecie Rejestracji i Działalności Zespołu Teatralnego przy Towarzystwie Gimnastycznym Sokół w Dynowie

   • 19.09.2022
   • Z teatrem za pan brat

    Z teatrem razem w świat

    W teatrze zawsze pięknie

    W teatrze kolorowo

    Tu liczy się fantazja

    A nade wszystko słowo

    W dniu 18 września uczennice naszego liceum Ewa Młynarska, Paulina Segiet, Mają Potoczną, Natalia Dzimira, Emilia Brzuch, Marta Tarnawską włączyły się w obchody 100 lecia Rejestracji i Działalności Zespołu Teatralnego przy Towarzystwie Gimnastycznym Sokół w Dynowie. Uczestniczyły w barwnym korowodzie, który wiódł ulicami miasta, po czym zaprezentowały się na szkolnej scenie przed licznie zgromadzoną w hali sportowej LO publicznością. Cieszy fakt, że w trakcie tak pięknej uroczystości mogły zaznaczyć swoją obecność i pokazać stroje, które służą uczniom podczas teatralnych zmagań z okazji różnych szkolnych imprez. Młodzieży towarzyszyła p. Katarzyna Kłyż.

   • Informacja dla rodziców

   • 14.09.2022
   • Informuję, że spotkanie z rodzicami odbędzie się 21 września, t. j. środa o godz.16.00 według harmonogramu:

    Godz.16.00:

    - klasy I spotkanie z dyrektorem w auli szkoły ,

    - klasy II, III i IV spotkanie z wychowawcami w klasopracowniach.

    Godz. 16.30:

    - klasy II i III spotkanie z dyrektorem w auli szkoły,

    - klasy I spotkanie z wychowawcami w klasopracowniach

    Godz. 17.00

    - klasy IV  spotkanie z dyrektorem w auli szkoły,

     

    Od godz. 17.00 do godz. 17.30 - indywidualne konsultacje z nauczycielami.

   • Informacja dla maturzystów

   • 07.09.2022
   • W dniu 9 września 2022 r. w godz. 8.00- 15.00 będą do odebrania w szkole wyniki z egzaminu maturalnego z sesji poprawkowej. Proszę zgłaszać się po nie do dyrektora szkoły.

   • Narodowe Czytanie 2022 "Ballady i romanse" w dynowskim liceum

   • 04.09.2022
   • Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie znalazło się znowu „na mapie” Narodowego Czytania. Już po raz jedenasty umieścili nas tam pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, przysyłając do szkoły pamiątkową pieczątkę.

    Czytaliśmy 2 września, w piątek, dzień przed Parą Prezydencką, w hali sportowej, która nie zdążyła jeszcze „zmienić szat” po wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2022/23 odbywającej się dzień wcześniej w naszej szkole. Inauguracyjne kwiaty na scenie pięknie korespondowały z czytanymi w tym roku „Balladami i Romansami” Adama Mickiewicza.

    Do ich czytania, tak jak co roku, zachęciły dzieci z Miejskiego Przedszkola w Dynowie - Michalina Fuksa, Antoni Ostafiński oraz Szymon Banaś, przygotowane przez panie: Jolantę Haryzę i Marię Wandas - urokliwie deklamując napisany na tę okazję wierszyk.

    Potem usłyszeliśmy utwór „Pierwiosnek” zapowiadający nadejście epoki Romantyzmu. Przeczytali go pięknie i z uczuciem Kamila Taras z III a i Maksymilian Krawiec z II a.

    Fragment programowej ballady „Romantyczność” przeczytał, prowadzący jak zwykle imprezę, profesor Maciej Jurasiński.

    Fragmenty „Świtezianki” z podziałem na role zaprezentowali nam profesor Michał Piestrak oraz profesorki Katarzyna Kłyż, Joanna Duda i Iwona Sarnicka. Panie były świetne, jak co roku! Brawa należą się też profesorowi Piestrakowi, który - debiutując w Narodowym Czytaniu – dzielnie dotrzymywał im kroku.

    Balladę „Powrót taty”, mówiącą o miłości dzieci do ojca i sile modlitwy, przeczytali profesorka Danuta Kusińska oraz pan  Szymon Fara, nasz absolwent, zatrudniony od tego roku jako szkolny psycholog.

    W klimat pełen humoru i zwrotów akcji – dzięki balladzie „Pani Twardowska” – wprowadzili nas profesorka Ewa Hadam, profesor Zbigniewa Tesznar oraz pan Marian Szpiech, którego tubalny głos dodał jeszcze kolorytu brawurowo odczytanemu przez wszystkich utworowi.

    Mrożącą krew w żyłach balladę „Lilie” profesjonalnie przeczytała, a pewien jej fragment cudnie zaśpiewała nasza pani Dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach. Tą właśnie balladą zakończyła ona jedenastą edycję Narodowego Czytania w dynowskim LO.

    Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali gromkimi brawami, a mali artyści z przedszkola dodatkowo otrzymali od pani Dyrektor słodkie upominki.

    Do zobaczenia za rok!

   • Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023

   • 01.09.2022
   • „Edukacja jest kluczem, który otwiera złote drzwi wolności” to motto przyświecające Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2022/2023, która odbyła się w dniu 1 września 2022 r.  w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie.  Jest to ogromny zaszczyt i duże wyróżnienie dla całej społeczności szkolnej. Gospodarzami  uroczystości byli Starosta Rzeszowski pan Józef Jodłowski  z  dyrektorem szkoły panią Elżbietą Klaczak- Łach.

    Wśród zaproszonych na inaugurację osób znalazło się wielu znamienitych gości:  J.E. ks. Abp Adam Szal Metropolita Przemyski,  p. Adam Śnieżek Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski, p. Arkadiusz Mazur reprezentujący p. Bogdana Rzońcę Posła do Parlamentu Europejskiego, p. Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, p. Stanisław Kruczek Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, p. Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, dr hab. Dariusz Iwaneczko Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, p. Tomasz Czop Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, nadinsp. Dariusz Matusiak Komendant  Wojewódzki Policji w Rzeszowie, płk dr inż. Mariusz Stopa Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, ppłk Karol Walczak Dowódca 31 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk dypl. Janusz Kwiecień Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji, st. Bryg. Daniel Dryniak Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,  st. Insp. Marek Matuła Komendant ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, kpt. Daniel Buż Koordynator klas wojskowych i OPW z ramienia 3 PBOT, kpt. Robert Gabryś Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, ppłk Krzysztof Kulczycki Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Rzeszowie, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr  hab. Paweł Grata Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Sowa Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, p. Tomasz Wojton Przewodniczący Powiatu Rzeszowskiego, p. Marek Sitarz Wicestarosta Rzeszowski, p. Jan Sieńko Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, p. Waldemar Pijar Sekretarz Powiatu Rzeszowskiego, p. Ewa Hadam  Radna Powiatu Rzeszowskiego, p. Antoni Ossoliński Radny Powiatu Rzeszowskiego, p. Stanisław Kula Radny Powiatu Rzeszowskiego, p. Kazimierz Puc Radny Powiatu Rzeszowskiego, p. Aleksander Stochmal  Radny Powiatu Rzeszowskiego, p. Jurek Faraś Radny Powiatu Rzeszowskiego, bryg. Andrzej Skomra Miejska Powiatowa Straż Pożarna w Rzeszowie, p. Wiesław Kwater Zastępca dyrektora Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, ks. Jakub Kostrząb Sekretarz  Księdza Arcybiskupa, ks. prał. dr Norbert Podhorecki Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Dynowie, ks. prał. dr Stanisław Janusz emerytowany Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Dynowie, ks. Andrzej Bienia Dyrektor rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej „Radio Fara”, p. Zygmunt Frańczak Burmistrz Miasta Dynowa, p. Wojciech Piech Wójt Gminy Dynów, p. Roman Mryczko Przewodniczący Rady Miasta Dynowa, p. Franciszek Pilip Przewodniczący Rady Gminy Dynów, p. Krzysztof Strzyż Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, ASP. Sztab. Mariusz Pilszak Komendant Komisariatu Policji w Dynowie, ks. Marek Winiarski Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie oraz Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Rzeszowskiego, przedstawiciele Związków Zawodowych Nauczycieli, Dyrektorzy, Prezesi Instytucji, Szkół, Stowarzyszeń działających na terenie Dynowa, emerytowani Dyrektorzy i Nauczyciele liceum w Dynowie, Rodzice, Uczniowie i przedstawiciele mediów.

    Uroczystość miała piękną oprawę i odbyła się z udziałem oraz ceremoniałem  klas wojskowych. Przemarsz pocztów sztandarowych wraz z zaproszonymi gośćmi, uczniami i nauczycielami liceum nie pozostał niezauważony przez społeczność Dynowa. Obchody Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2022/2023 rozpoczęły się uroczystą Mszą  Świętą w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Dynowie, którą celebrował JE ks. abp Adam Szal Metropolita Przemyski. O oprawę Mszy Świętej - psalm, czytania, modlitwa wiernych,  ku chwale Bożej zadbała p. Danuta Kusińska wraz z licealną młodzieżą.

    Dalsze obchody wojewódzkiego wydarzenia przeniosły się do hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie, gdzie Gospodarze przywitali gości i oddali głos prowadzącym pani Joannie Dudzie i pani Katarzynie Kłyż. W krótkim wstępie panie zachwyciły się kolorytem Dynowa i przywołały historię szkoły. Minutą ciszy uczczono też pamięć poległych w 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Prowadzące podkreśliły, że  dzisiejsze wydarzenia jest szczególnie ważne dla uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu. Wyróżnieni uczniowie z tych klas złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar, które stanowiło symbol ich dojrzałości i odpowiedzialności, a także podkreśliło ich przynależność do społeczności licealnej.

    Po wystąpieniach zaproszonych gości  p. Józefa Jodłowskiego Starosty Powiatowego, p. Małgorzaty Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty, p. Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego , p. Adama Śnieżka Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polski oraz p. Arkadiusza Mazura w imieniu p. Bogdana Rzońcy Posła do Parlamentu Europejskiego , utalentowana młodzież liceum zaprezentowała część artystyczną, w której odniosła się do ważnych aspektów życia człowieka- wolności, świadomości  istnienia, empatii względem innych ludzi oraz optymizmu w starciu ze światem. Szkolny zespół wokalno- instrumentalny wraz z solistkami Kamilą Taras, Gabrielą Żak i Anią „Aniką” Dąbrowską, przygotowywany przez panią Karolinę Próchnicką, zachwycał pięknymi aranżacjami znanych utworów.

    Podniosłego charakteru  uroczystości dodawały klasy wojskowe, a za ceremoniał odpowiedzialna była pani Beata Trzyna, która dbała,  by wszystko przebiegało zgodnie z  regulaminem.

    Na koniec  pani dyrektor Elżbieta Klaczak- Łach podziękowała raz jeszcze wszystkim zebranym za przybycie, wyrażając nadzieję, że dzień 1 września 2022 zapisze się na stałe w dobrych wspomnieniach, bo „czas omija miejsca, które wspominamy”.

    Wszyscy goście zostali zaproszeni na przygotowany przez pracowników szkoły i nauczycieli obiad oraz przepyszne przekąski. Szczególne podziękowania  należą się w tym miejscu pani Bożenie Sas, przedstawicielce Rady Rodziców, bez której nie byłoby tak smacznie i kolorowo. Dziękujemy też pani Monice Wardędze, która jak zawsze zadbała o estetykę pomieszczeń. To jej zawdzięczamy piękny wystrój hali sportowej oraz części sali, w której odbywał się poczęstunek.

    Raz jeszcze należy podkreślić, że Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023 dla całej społeczności szkolnej była wydarzeniem szczególnym, czujemy się wyróżnieni i jesteśmy dumni, że taka uroczystość odbyła się w naszym Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Dynowie.

     

   • Informacja dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie

   • 29.08.2022
   • W związku z Wojewódzką Inauguracją Roku Szkolnego 2022/2023, prosimy wszystkich uczniów o przyjście do szkoły w dniu 1 września 2022 r. na godzinę 9.30. Po uformowaniu szyku przejdziemy wspólnie z pocztami sztandarowymi do Kościoła p. w. św. Wawrzyńca w Dynowie na Mszę Świętą. Po Mszy Świętej rozpocznie się uroczystość inaugurująca  nowy rok szkolny w hali sportowej naszego liceum. Prosimy o stosowny do powagi uroczystości strój.

   • Informacja dla uczniów

   • 21.08.2022
   • Przypominamy, że egzaminy poprawkowe dla uczniów, którzy otrzymali oceny niedostateczne na koniec roku, odbędą się w dniach:

    24 sierpnia - j. polski, o godz.9.00

    25 sierpnia - pozostale przedmioty, o godz.9.00, fizyka o godz.10.30.

   • Informacja dla maturzystów

   • 21.08.2022
   • Przypominamy, że poprawkowy egzamin maturalny odbędzie się 23 sierpnia o godz. 9.00 w auli szkoły. Prosimy o przyjście pół godziny wcześniej.

   • Informacja

   • 27.07.2022
   • Informuję, że w piątek, tj. 29 lipca o godz. 10.00 w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie odbędzie się spotkanie z kandydatami do klasy pierwszej Oddziału Przygotowania Wojskowego. Proszę wszystkich o obecność.

     

    Elżbieta Klaczak- Łach

        dyrektor szkoły