• Aktualności

   • Zajęcia kadetów OPW w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu

   • 28.11.2021
   • W czwartek (25 listopada) w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu kadeci zapoznali się z zasadami działań ratowniczych żołnierza pola walki. Uczniowie uczyli się przeprowadzać ewakuacje poszkodowanych ze strefy ogniowej, zakładać rurkę ustno – gardłową w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych oraz tamowania masywnych krwotoków z kończyn przy wykorzystaniu opaski uciskowej typu CAT. Uczniom, którym założono rurkę Guedela gratulujemy odwagi. Weronika, Łukasz, Antek, brawo wy ! Kadeci ćwiczyli także swoje umiejętności w strzelaniu na symulatorze „Śnieżnik” oraz próbowali sił w prowadzeniu jazdy patrolowej hummerem, mieli możliwość prowadzenia patrolu na terenie konfliktu zbrojnego.

   • Spotkanie autorskie z p. Adamem Miklaszem

   • 25.11.2021
   • Spotkanie z pisarzem – Adamem Miklaszem, które odbyło się w auli naszego liceum, miało ciekawy przebieg. Autor odniósł się przede wszystkim do jego ostatniej powieści „Wszyscy jesteśmy foliarzami” i próbował zdefiniować to pojęcie. Wspomniał o pozostałych książkach, które napisał na przestrzeni lat 2009 – 2021.

    Uczestnicy spotkania chętnie pytali go o wiele kwestii dotyczących upodobań literackich oraz samego rzemiosła pisarskiego. Autor ma szerokie zainteresowania: historię, kulturę i piłkę nożną.

    W kręgu szczególnych zainteresowań pisarza leżą Bałkany i kultura czeska.

    Miłą atmosferę spotkania uświetniła Ania Pudysz utworem muzycznym "Człowieczy los".

    Organizatorkami spotkania były panie Ewa Hadam i Monika Wandas-Wasieńko.

   • Etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Solidarności

   • 25.11.2021
   • 23 listopada dziesięcioro uczniów z klasy 3 bds i 3 adn wzięło udział w szkolnym etapie ogólnopolskiej Olimpiady Solidarności "Dwie dekady historii" pod patronatem Fundacji Centrum Solidarności z Gdańska. Uczniowie zmierzyli się pytaniami z zakresu historii najnowszej obejmującej lata 1970-1989. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się Gabriela Kudzia(3adn) i Jakub Pawłowski (3bds),Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i trzymamy kciuki za Gabrielę i Jakuba;-)

   • Wycieczka klasy 3bds

   • 21.11.2021
   • W dniach 16.11-18.11 klasa 3bds brała udział w wycieczce z dofinansowaniem w ramach projektu Poznaj Polskę do Wrocławia.

    Pierwszego dnia odwiedzili Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mieli okazję zobaczyć różnorodne gatunki zwierząt oraz roślin.

    Kolejnym punktem był Hydropolis-centrum wiedzy o wodzie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć symulator śniegu czy ogień z pary wodnej.

    Drugiego dnia uczniowie udali się do Hali Stulecia, gdzie poznali historię zabytku klasy UNESCO.

    W Muzeum Pana Tadeusza nasi uczniowie zmierzyli się z nietypowym escape room, gdzie zadaniem nie było wydostanie się a pokonanie kilku różnych kłódek, aby ostatecznie wykraść tajne dokumenty.

    Ostatni już dzień poświęcili wrocławskiemu zoo, gdzie przyjrzeli się różnorodności gatunkowej zwierząt poznając ich naturalne środowisko.

    Uczniowie w poszukiwaniu krasnali poznali Wrocław oraz jego piękne kolorowe kamienice.

   • Zajęcia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego

   • 21.11.2021
   • We wtorek 16 listopada, w ramach współpracy naszego liceum z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczennice klasy promedycznej (2b) wzięły udział w symulacjach medycznych oraz prezentacji nowoczesnej aparatury i sprzętu, m.in. fantomów medycznych sterowanych komputerowo. Miały również okazję zobaczyć pracownię USG, salę porodową, ortopedyczną i salę dla małych pacjentów.

    Podczas zajęć dziewczęta mierzyły puls i ciśnienie, a także osłuchiwały klatkę piersiową. Miały też niecodzienną możliwość wzięcia udziału w wirtualnych zajęciach na specjalistycznym sprzęcie komputerowym, jak również oglądania zajęć ćwiczeniowych studentek pielęgniarstwa.

    Opiekę merytoryczną sprawowała prodziekan kolegium nauk medycznych dr n.med. Małgorzata Marć, która wraz z asystującym ratownikiem medycznym z zaangażowaniem objaśniała uczennicom na czym polegają symulacje medyczne i prezentowała wyposażenie warsztatów i sal wydziału.

   • ’’Talent- to robić z łatwością to, co jest trudne dla innych”.

   • 21.11.2021
   • Utalentowane plastycznie uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie swoją malarską pasję prezentują w wielu konkursach. Jednym z nich był ten, organizowany przez ZSZ im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie pod hasłem „Jan Paweł II i Kard. Wyszyński w oczach dzieci i młodzieży”. Celem konkursu było między innymi ukazanie wzorców osobowych dwóch wybitnych Polaków, jak również rozbudzanie uzdolnień i aktywności twórczej młodzieży. Przedstawione do konkursu prace naszych uczennic zachwycały estetyką, oryginalnością oraz realnością przekazu. Wśród nagrodzonych uczestników znalazły się: Katarzyna Gibała- I miejsce, Izabela Wrotniak- II miejsce, Marcelina Juras- III miejsce,  Kinga Kmiotek wyróżnienie. Udział: Kamila Kijowska, Klaudia Kulig, Patrycja Gierlach, Aleksandra Bator. Wszystkie prace zasługują na uznanie i duże brawa. Z uczennicami pracowały panie Danuta Kusińska, Katarzyna Kłyż, Joanna Duda.

   • I miejsce w powiecie w piłce ręcznej dziewcząt

   • 16.11.2021
   • W dniu 16 listopada 2021 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie odbyła się powiatowa „Licealiada” w piłce ręcznej dziewcząt. Drużyna w składzie: Klaudia Bińczak, Marzena Flisak, Oliwia Kiełbasa, Karolina Kopacz, Gabriela Kośmider, Natalia Lemierz, Maja Potoczna, Wiktoria Potoczna, Łucja Sas, Milena Tarnawska, Izabela Wrotniak, Kamila Gołąb, Weronika Florek zajęła I miejsce i tym samym wywalczyła awans do zawodów rejonowych. Opiekunami drużyny byli nauczyciele wychowania fizycznego p. Bogdan Peszek i p. Adam Żak. Gratulujemy!

   • I miejsce w powiecie w piłce ręcznej chłopców

   • 16.11.2021
   • W dniu 15 listopada 2021 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie odbyła się powiatowa „Licealiada” w piłce ręcznej chłopców. Drużyna w składzie: Kacper Różycki, Łukasz Zioło, Mateusz Lewandowski, Patryk Duchniak, Oskar Kaniuczak, Jakub Zabój, Jakub Tworzydło, Grzegorz Baran, Hubert Dziura, Michał Piskorek, Karol Domin, Jakub Pilch zajęła I miejsce i tym samym wywalczyła awans do zawodów rejonowych. Opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego p. Adam Żak. Gratulujemy!

   • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr"

   • 15.11.2021
   • Już po raz kolejny wystartowaliśmy się w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym Bóbr w kategorii Senior. Tym razem brało w nim udział 16 uczniów z klas o profilu politechnicznym. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Niektóre zadania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Zadania często są związane również z kulturą i językiem. Wiele zadań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia. Wyniki już wkrótce. Konkurs w naszym liceum zorganizowała pani J. Krajcarska.

   • Studniówka 2021

   • 14.11.2021
   •  „Serdeczny druhu przybywaj

      Wesela z nami zażywaj!

     Skończymy o pianiu kura,

      Później już tylko matura!”

     

    Na 171 dni przed egzaminem dojrzałości, uczniowie klas maturalnych wraz z zaproszonymi gośćmi  bawili się w hotelu Aleksandria na swoim balu studniówkowym.  O piękną oprawę uroczystej zabawy zadbali sami uczniowie, którzy przywitali zebranych , następnie w pięknych słowach podziękowali pani dyrektor Elżbiecie Klaczak- Łach za opiekę i troskę okazywaną w czasie edukacji, wychowawczyniom pani Katarzynie Kłyż, pani Katarzynie Grot i pani Iwonie Sarnickiej  za to, że zawsze starają się służyć pomocą, obdarzają zrozumieniem i wiernie towarzyszą w  szkolnej wędrówce. Wyrazem wdzięczności były piękne bukiety róż. 

    Nieodłącznym elementem studniówek jest dostojny staropolski taniec- polonez, w którego atmosferę wprowadziły słowa „Pana Tadeusza”-

                   „Podkomorzy rusza
    I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
    I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,

    I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.”

    Piękna choreografia tańca zachwycała, a przyszli maturzyści zaprezentowali się w nim bardzo dostojnie i z klasą. Dalsza część balu upływała przy urozmaiconej muzyce, zabawach z rekwizytami i suto zastawionych stołach. Miłą niespodziankę sprawili zebranym, chłopcy z klas trzecich, którzy wykonali  specjalnie na tę okazję przygotowane tańce, dedykowane wychowawczyniom. Zabawy i śmiechu było co niemiara.

     Bal studniówkowy 2021/2022 w naszej pamięci  z pewnością zapisze się na długo, a po latach będzie miło wracać do tylu wspomnień i pięknych przeżyć.

   • Obchody Święta Niepodległości w Dynowie

   • 11.11.2021
   • Obchody Święta Niepodległości w Dynowie rozpoczęła msza święta z udziałem pocztu sztandarowego liceum dynowskiego oraz kadetów klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego. Liturgii przewodniczył ks. dr Norbert Podhorecki, który podczas kazania przypominał o drodze Polski do odzyskania niepodległości oraz wartościach bliskich sercu każdego Polaka. Następnie uczestnicy mszy i mieszkańcy przemaszerowali na rynek miejski, gdzie o godzinie 12.00 odśpiewany został hymn państwowy, by uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bogaty program artystyczno-kulturalny towarzyszył dynowskim uroczystościom patriotycznym i zgromadził dziesiątki mieszkańców

   • "Dynów to jedna śpiewająca rodzina" - patriotyczny wieczór

   • 11.11.2021
   • „Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają.

    Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają” J.W. Goethe

    Aula Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie rozbrzmiewała śpiewem pieśni patriotycznych w przeddzień 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kameralna impreza odbyła się z po raz kolejny z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" we współpracy z panią dyrektor i nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego. Klimat auli, kotyliony, piękna dekoracja i przepyszne przekąski, sprawiły, że uczestnicy śpiewania mogli poczuć się jak w domu. Po przywitaniu  przez gospodynię szkoły panią Elżbietę Klaczak- Łach zebranych, wśród których byli Burmistrz Miasta Dynów pan Zygmunt Frańczak, radny Miasta Dynów pan Józef Mikoś, członkowie Uniwersytetu "Trzeciego Wieku", członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz mieszkańcy Dynowa,  prezes Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" pani Krystyna Dżuła odczytała okolicznościowy referat, a po nim słychać już było rozlegające się po okolicy piękne pieśni patriotyczne. Nie brakło "Roty", "Wojenko, wojenko", "O mój rozmarynie" i wielu innych przejmujących utworów. Śpiewający mogli wesprzeć swą pamięć, przygotowanymi na tę okazję okolicznościowymi śpiewnikami. Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas i uczcili z nami  "śpiewająco" Święto Niepodległości, bo przecież "Dynów to jedna śpiewająca rodzina".

   • Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym liceum

   • 10.11.2021
   • W ubiegłą środę, w przeddzień Święta Niepodległości uczniowie klasy pierwszej oddziału przygotowania wojskowego w obecności swoich rodziców, zaproszonych gości oraz całej społeczności szkolnej złożyli akt ślubowania na sztandar szkoły. Pani Dyrektor Elżbieta Klaczak- Łach jako pierwsza pogratulowała uczniom i przypomniała, że noszenie munduru to wielki zaszczyt, ale zarazem odpowiedzialność. Ks. dr Norbert Podhorecki również podkreślił, jak wielką rolę odgrywają w życiu każdego Polaka takie wartości jak "Bóg, honor, ojczyzna". Z kolei Naczelnik Wydziału Społeczno-Oświatowego Starostwa Powiatu Rzeszowskiego Adam Kozak wyraził uznanie dla uczniów oraz szkoły za kształtowanie postaw patriotycznych. Jednocześnie przypomniał, że liceum dynowskie należy do grona wybranych szkół realizujących program przygotowania wojskowego. Absolwenci OPW mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji na uczelnie wojskowe oraz na odbycie skróconej służby przygotowawczej – rozwiązania specjalnie przygotowanego przez MON dla klas wojskowych. Po jej ukończeniu mają realne szanse zostania żołnierzem Sił Zbrojnych RP.

    Ślubowanie kadetów OPW towarzyszyło powiatowym obchodom 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiat Rzeszowski w tym ważnym święcie reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton oraz Radni Powiatu: Jan Sieńko (Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego), Jerzy Bednarz – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego, Stanisław Najda, Stanisław Kula, Antoni Ossoliński i Ewa Hadam.

   • "Niepodległa do Hymnu"

   • 11.11.2021
   • 10 listopada przedstawiciele Nadleśnictwa Dynów wraz z kadetami klas wojskowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego odśpiewali hymn państwowy i przyłączyli się do akcji "Niepodległa do Hymnu".

   • Zajęcia klas promedycznych w gabinecie fizjoterapii

   • 10.11.2021
   • W dniu 09.11.2021r. uczennice klasy I i II promedycznej wraz panią mgr pielęgniarstwa Marią Sołek miały zajęcia w gabinecie fizjoterapii w Centrum Medycznym Dynmed. Warsztaty, które odbyły się pod opieką pań pracujących w gabinecie, pozwoliły poznać wykorzystywane do rehabilitacji urządzenia takie jak: lampy do światłoterapii, urządzenia do terapii mikroprądami. Uczennice miały również możliwość nauczyć się jak wykonuje się masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, ćwiczenia czynne w odciążeniu itp.

   • Zajęcia klas wojskowych z instruktorami 31 bataliony lekkiej piechoty

   • 07.11.2021
   • W piątek uczniowie klas wojskowych naszego liceum doskonalili swoje umiejętności podczas szkolenia praktycznego z udziałem instruktorów 31 batalionu lekkiej piechoty. Wykonywali pojedynczy okop do strzelania w postawie leżącej. Żołnierze zaprezentowali oraz nauczyli młodzież obsługi sprzętu łączności, radiostacji polowych będących na wyposażeniu pododdziałów wojskowych.