• Aktualności

   • "Znane i nieznane miejsca Pamięci Narodowej" - wyzwanie dla uczniów klas OPW

   • 02.06.2023
   • Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im KEN w Dynowie biorą udział w wyzwaniu pt. "Znane i nieznane miejsca Pamięci Narodowej". Wybraliśmy Krzyż Katyński wraz z kapliczką z figurą Matki Bożej Katyńskiej. Krzyż pełni funkcję pomnika upamiętniającego dwóch, pochodzących z Dynowa oficerów i zamordowanych w Katyniu. Na krzyżu widnieje napis: „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”, a także umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona por. Józefowi Bielcowi i ppor. Antoniemu Tuckiemu – oficerom, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani w Katyniu.

    Nominujemy do wyzwania klasę mundurową w Zespole Szkół im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Szkołę Podstawową im. Bohaterów Walk Chłopskich w Harcie.

    Zapraszamy do obejrzenia filmu:

    https://www.youtube.com/watch?v=UnCtx7p8lDw

   • Kolejny sukces naszej uczennicy Oliwii Wiśniowskiej z klasy 1a.

   • 02.06.2023
   • W dniu 1 czerwca 2023 r. uczennica otrzymała wyróżnienie w konkursie „Młodzi dziennikarze dla planety” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Oliwia przygotowała pracę konkursową w formie reportażu pt. ”Drugie życia produktów = długie/drugie życie planety”.

    Reportaż dotyczył tego jak w małych społecznościach można dawać drugie życie produktom, a tym samych dbać o przyszłość naszej planety Ziemi. Uczennica przedstawiła kilka przykładów jak mieszkańcy Gminy Krzywcza pomagają swojej planecie poprzez drobne działania na rzecz środowiska naturalnego.

    W nagrodę otrzymała 500 zł oraz voucher na bezpłatny pierwszy semestr studiów na wybranym kierunku w Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej.

    W imieniu uczennicy dyplom i nagrodę odebrała opiekunka pani M. Ruchlewicz, ponieważ Oliwia przebywa obecnie w Portugalii na wyjeździe z naszej szkoły w ramach projektu Erasmus+ "Razem dla planety".

    Tematyka konkursu nawiązuje do idei zrównoważonego rozwoju w kilkunastu jego obszarach, to m.in.: wyeliminowanie ubóstwa, wyeliminowanie głodu, osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego i lepszego odżywiania oraz promowania zrównoważonego rolnictwa a także zapewnienie wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowego życia oraz promowanie dobrobytu.

    Gratulujemy Oliwii dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

   • #erasmusplus #studentmobility #Portugal #togetherfortheplanet

   • 30.05.2023
   •  

    Pierwsze dni pobytu w Portugalii, w ramach projektu Erasmus+ "Razem dla planety", upływają na poznawaniu szkoły przyjmującej Escola Secundaria Antonio Nobre oraz zwiedzaniu pięknych portugalskich miast.

    Do tej pory nasi uczniowie:

    poznali uczniów i nauczycieli szkoły przyjmującej

    poznali budynek szkoły, jej strukturę, kierunki kształcenia i system edukacyjny

    integrowali się z uczniami portugalskimi podczas oprowadzania po szkole, w trakcie zajęć integracyjnych oraz w trakcie zajęć w laboratorium przyrodniczym (uczniowie m.in. poznawali modele roztoczy wykonane drukarką 3D)

    uczestniczyli w lekcjach informatyki

    uczestniczyli w zajęciach sportowych

    zwiedzili Porto - rejs statkiem po rzece Duero, którą przecina 6 mostów, spacer najpiękniejszym mostem na stare miasto, zwiedzanie zabytkowego dworca kolejowego i najstarszego MacDonald'sa

    zwiedzili miasteczko Guimaraes, z pięknym zamkiem warownym z X wieku, pałacem królewskim i historycznym centrum

    zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, gdzie znajdują się groby pastuszków, którym objawiła się Matka Boża w 1917 r. oraz miejsca objawień Maryi

   • Udział w III Festiwalu Języka Niemieckiego

   • 30.05.2023
   • 24 maja reprezentowaliśmy nasze liceum na III. Festiwalu Języka Niemieckiego, który został zorganizowany przez Katedrę Germanistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.Na okoliczność festiwalu nasze dwie uczennice:Liwia Radoń i Adrianna Zagrobelny wykonały prace plastyczne pod hasłem : Niemieccy wynalazcy i ich dzieła.W program wydarzenia wpisana była promocja kierunku studiów, prezentacja o możliwościach zatrudnienia ze znajomością języka niemieckiego, wystąpienie Konsul Honorowej dr A.Buk oraz taneczny pokaz turniejowej pary rekrutującej się z " Resovia Saltans" .Dziękujemy serdecznie za zaproszenie.

   • Wycieczka 3c w Bieszczady

   • 30.05.2023
   • W dniach 24.05 – 26.05 2023r. młodzież z klasy 3c wzięła udział w wycieczce do Bieszczad. Zdobyli oni szczyty takie jak Tarnica, Halicz, Rozsypaniec, oraz zwiedzili Połoninę Wetlińską oraz Caryńską.

   • Nasi uczniowie w Portugalii

   • 30.05.2023
   • Witaj Portugalio- Erasmus+ 25 maja 10 uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami wyjechało w ramach programu Erasmus+ na dwutygodniowy pobyt do Portugalii, by szlifować swe umiejętności językowe, doskonalić technologię komputerową oraz realizować działania ekologiczne pod hasłem „ Razem dla planety”. W ramach pobytu uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w szkole w Porto, podejmować szereg aktywności z wymienionego wyżej zakresu, a także zwiedzać kraj i relaksować się nad oceanem. Relacje z pobytu w kolejnych aktualnościach.

   • Dzień Kadeta w naszej szkole

   • 23.05.2023
   • Dzisiaj 23.05.2023 uczniowie klas OPW i klasy wojskowej uroczystym apelem uczciły DZIEŃ KADETA. Święto to ustanowione zostało przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 roku jako Dzień Korpusu Kadeta nr 1, na cześć Karola Chodkiewicza – najmłodszego poległego kadeta i innych poległych kadetów w walkach o Górę Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego. Tego dnia towarzyszył nam Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie ppłk Dariusz Brzeżawski, który złożył życzenia naszym uczniom. W trakcie uroczystości pani dyrektor Elżbieta Klaczak – Łach wręczyła dyplomy zasłużonym kadetom: Oliwii Siry (3c), Weronice Twardak (2c) , Gabrieli Twardak (1c) i Marcie Tarnawskiej (1d).

   • I miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym

   • 21.05.2023
   • Miło nam poinformować, że nasza uczennica Oliwa Wiśniowska z klasy 1a została laureatką I miejsca VII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Poznaniu oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych z siedzibą w Poznaniu. Celem konkursu było poznanie historii własnej rodziny i napisanie pracy prezentującej jej losy w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Oliwia przygotowała niezwykle ciekawy materiał oparty na materiale źródłowym, relacjach świadków wydarzeń, wspomnieniach rodzinnych i fotografiach. Gratulujemy Oliwii i życzymy kolejnych sukcesów!

   • Udział w zawodach sportowo - obronnych

   • 14.05.2023
   • W dniach 09-11.04 w 3. Batalionie Inżynieryjnym w Nisku kadeci klas OPW brali udział w zawodach sportowo-obronnych. 15 drużyn z Oddziałów Przygotowania Wojskowego i Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych musiały sprostać wymagającym konkurencjom takim jak strzelanie i obsługa broni, rzut granatem, bieg 2,5 km z zadaniami wojskowymi (ewakuacja rannego, zakładanie maski pgaz., taktyczne pokonywanie terenu), dostarczanie amunicji czołgając się, ustawianie miny przeciwpancernej i wykonanie pojedynczego okopu do strzelania z postawy leżącej. Zawody te, oprócz rywalizacji, to okazja do kształtowania postaw proobronnych, doskonalenia wiedzy i umiejętności wojskowych, kondycji fizycznej, a także integracji z kadetami innych szkół. Naszą szkołę reprezentowali: kapitan zespołu Sebastian Kustra (3c) , Maja Potoczna (3c) ,Michał Babiś (3c), Michał Piskorek (3c) , Weronika Twardak (2c) , Łucja Sas (2c), Mikołaj Opałka (2c) . W debiutanckim występie grupa osiągnęła dobry wynik i zdobyła cenne doświadczenia do kolejnych startów. Dziękujemy za wspaniałą postawę i walkę.

   • Udział uczniów klas mundurowych w miejskich obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja

   • 04.05.2023
   • W środę 3 maja obchodzono 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zainaugurowała msza w intencji Ojczyzny, w której wzięli uczniowie klasy wojskowej i OPW. Po nabożeństwie zgromadzeni na uroczystości przemaszerowali na rynek miasta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, gdzie przy hymnie państwowym została wciągnięta na maszt flaga.

   • Udział kadetów w Dynowskim Marszu Patriotycznym

   • 27.04.2023
   • W dniu dzisiejszym (27 kwietnia) kadeci naszego liceum uczestniczyli w Dynowskim Marszu Patriotycznym na trasie od kościoła parafialnego w Dynowie do Krzyża Katyńskiego, upamiętniającego 59 rocznicę zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach pochodzących z Dynowa. Kadeci złożyli znicz oddając cześć poległym.

   • Informacja dla maturzystów

   • 27.04.2023
   • Szanowni Państwo,

    w związku z otrzymanymi informacjami dotyczącymi wzywania przed powiatowe komisje lekarskie określonych osób podlegających kwalifikacji wojskowej w 2023 r.  w dniach, kiedy uczestniczą one w egzaminach maturalnych, informuję iż istnieje możliwość zmiany wyznaczonego terminu stawiennictwa (poprzez kontakt z organem wzywającym), jeżeli koliduje z terminem matur lub innych zdarzeń losowych uniemożliwiających to stawiennictwo.

     

    EGZAMIN MATURALNY TO WAŻNA PRZYCZYNA Z POWODU KTÓREJ MOŻNA SIĘ NIE STAWIĆ PRZED POWIATOWĄ LEKARSKĄ!!!

    Osoba wzywana znając harmonogram swoich egzaminów może zaproponować organowi wzywającemu nowy termin stawienia się przed komisją.

     

    Podstawą takiego działania jest § 6 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27.02.2023 w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 440):

    „Jeżeli osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej nie może z ważnych przyczyn stawić się w określonym terminie i zawiadomi o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza tej osobie inny niż określony w wezwaniu termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.”

     

     

    Bardzo proszę o niezwłoczne doprowadzenie tej informacji do maturzystów Państwa placówek oświatowych.

     

    Z upoważnienia

    Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji

     

    Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji

    mjr Konrad RADZIK

   • Europejski Dzień Śniadania

   • 24.04.2023
   • W dniu 24 kwietnia uczniowie naszej szkoły obchodzili Europejski Dzień Śniadania. W tym dniu każda klasa miała przygotować wspólne śniadanie. Celem wspólnej akcji bylo przypomnienie o tym jak ważną role dla zdrowia człowieka odgrywa pierwszy posiłek w ciagu dnia oraz integracja uczniów przy wspólnym śniadaniu. "Znajdź czas na śniadanie" - to hasło przewodnie Europejskiego Dnia Śniadania organizowanego od 2012 roku. Według zasad zdrowego żywienia w ciągu dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Taki rozkład posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i właściwej masy ciała. Śniadanie powinno stanowić 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na energie, dlatego nie powinniśmy go pomijać. I miejsce za przygotowanie pełnowartościowego śniadania uzyskały klasy 1 b i 3 ad.

   • Sprawozdanie ze szkolenia w zakresie komunikacji strategicznej

   • 24.04.2023
   • W związku z realizacją projektu Ministra Obrony Narodowej zakładającego wprowadzenie przedmiotu "Komunikacja Strategiczna" w Oddziałach Przygotowania Wojskowego uczniowie klasy IC, II C,  III c  OPW i klasy wojskowej (104 uczniów)  Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie przeszli szkolenie z zakresu komunikacji strategicznej. Założeniem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat funkcjonowania w środowisku informacyjnym oraz uświadomienie im wpływu ich osobistych postaw i działań na kształtowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego.

     Zajęcia przeprowadził starszy kapral Jacek Florkiewicz z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego. Zajęcia obejmowały 4 bloki tematyczne i 4 jednostki lekcyjne :

    1. Środowisko informatyczne
    2. Zagrożenia środowiska informacyjnego
    3. Polityka informacyjna MON
    4. Komunikacja

    Pierwsze dwa tematy były wprowadzeniem  teoretycznym, obejmującym przede wszystkim samą komunikację strategiczną, a także autoprezentację, współczesne media czy politykę informacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej. W części praktycznej uczniowie  zdobyli  kompetencje w redagowaniu komunikatów i informacji prasowych, prowadzeniu mediów społecznościowych, udzielaniu wywiadów, organizacji wydarzeń medialnych oraz koordynacji działań w szeroko pojętym środowisku informacyjnym.

    Zajęcia zostały przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie pod względem merytorycznym jak i praktycznym. Prowadzący w sposób prosty, jasny i konkretny przekazywał bardzo istotne informacje.

    W czasie zajęć panowała przyjazna atmosfera, sprzyjająca otwartości uczniów i swobodnej wypowiedzi. Uczniowie określili warsztaty jako bardzo ciekawe, chętnie wzięliby udział w kolejnych, ponieważ tematy, tj. cyberprzestępczość, ataki hakerskie, dezinformacja czy działalność trolli, to zagadnienia niezwykle ważne, na czasie, wpływające na życie nas wszystkich, warto więc mieć świadomość ich istnienia i sposobów reagowania na nie.  Umiejętności te będą dla uczniów bardzo przydatne również w codziennych kontaktach rówieśniczych.

    Uczniowie chętnie dyskutowali na temat dezinformacji i zjawiska bańki informacyjnej , zastanawiali się jak dezinformacja i manipulacja informacją wpływaja na zachowanie odbiorcy,  dlaczego dezinformacja jest niebezpieczna, jak ją rozpoznać i jak się przed nią bronić i jak dbać o bezpieczeństwo w sieci.

   • Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym EUREKA

   • 24.04.2023
   • 3 marca 2023 został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Fizyczny EUREKA, w którym z naszej szkoły wzięło udział 65 uczniów klas 1, 2 i 3. Konkurs ten miał na celu upowszechniać i rozwijać wśród młodzieży wiedzę i zamiłowanie do nauk ścisłych. Najlepszy wynik i 3 miejsce w kraju zdobył uczeń kl 1a Oskar Sarnicki oraz czterech uczniów zdobyło wyróżnienie: Oliwier Pilip (kl.3ad) , Dawid Toczek (kl.1a), Maksymilian Krawiec (kl.2a) , Martin Biernasiewicz ( kl. 3ad) Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    Szkolnym organizatorem konkursu była I. Sarnicka