• Aktualności

   • #YoutubeDniKultury2021

   • 16.04.2021
   • Nie zapominamy o teatrze! 

    W tym roku nie mogliśmy uczestniczyć w spektaklach na żywo, ale możemy świętować przyłączając się do transmisji online.

    W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru, nasi uczniowie z klasy 1ad i 2cn zobaczyli spektakl Magnetyzm w Sieci, czyli Aleksandra Fredry "Śluby Panieńskie", w nietypowej wersji, tworzony w warunkach zdalnych przez aktorów Teatru Małego w Tychach. Klasa 2bds natomiast obejrzała spektakl Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest", oparty na sztuce Doroty Masłowskiej.

    Wszystkim głodnym teatralnych wrażeń polecamy inne ciekawe spektakle, dostępne jeszcze przez kilka dni na kanale You Tube w ramach #YoutubeDniKultury2021

   • Informacje o klasie promedycznej

   • 16.04.2021
   • Myślisz o pracy w służbach medycznych? Klasa o profilu promedycznym jest wprost stworzona dla Ciebie. Uczniowie na zajęciach zdobywają umiejętności praktyczne, które są podzielone na różne moduły z zakresu nauk medycznych, a wszystko pod czujnym okiem dyplomowanej pielęgniarki Marii Łysiak .Ostatnio prowadzone zajęcia poświęcone były nauce praktycznych umiejętności, technik i zasad pomiaru ciśnienia tętniczego krwi- metodą Korotkowa(metoda osłuchowa), nauce różnych sposobów bandażowania poszczególnych części i ciała człowieka.

   • Zajęcia klas wojskowych z S.E.R.E

   • 28.03.2021
   • W dniu 26 marca 2021 r. na poligonie w Łubnie odbyło się szkolenie związane z S.E.R.E (Survival, Evasion, Resistance, Escape) dla klas wojskowych naszego liceum. Zajęcia prowadzili żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej , którzy omówili sposoby rozpalania ognia, budowę i typy schronień, wyjaśnili, jak rozkładać, maskować i budować szałasy, aby czuć się bezpiecznie. Następnie przedstawili sposoby nawigacji i zdobycia wody. Podczas zajęć młodzież miała możliwość zapoznać się ze sprzętem wojskowym używanym podczas bytowania w lesie i wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Uczniowie dowiedzieli się, jak w bezpieczny sposób spędzić noc w lesie, rozpalić ognisko, tak aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ogrzać schronienie.

   • #tydzienmozgu2021

   • 16.04.2021
   • W dniach 15-19 marca 2021 r. uczniowie klas 1b, 2bds, 2bn i 3b wzięli udział w ciekawych zajęciach organizowanych w ramach Dni Mózgu 2021.

    Zajęcia w formie wykładów, warsztatów, quizów przygotowało kilka ośrodków naukowych w Polsce. Zajęcia w tym roku miały formę zdalną. Uczniowie mogli pogłębić wiedzę na temat budowy i funkcjonowania mózgu człowieka, poznać warsztat pracy neurobiologów oraz przyjrzeć się kilku ciekawym mitom dotyczącym naszego umysłu.

    Dni Mózgu to akcja odbywająca się w ramach Światowego Tygodnia Mózgu, której celem jest popularyzacja wiedzy o mózgu.

   • Zajęcia z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu

   • 28.03.2021
   • „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” 24 marca to dzień poświęcony Polakom, którzy podczas okupacji niemieckiej uratowali wiele istnień ludzkich. Młodzież z naszego liceum uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Panią Ewelinę Szumilak z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Tematem zajęć było ukazanie świadectwa Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Pomoc udzielana Żydom przez polskich obywateli na terenie okupowanej Polski polegała między innymi na ukrywaniu, organizowaniu kryjówek, ucieczek z gett, dostarczaniu pieniędzy, fałszywych dokumentów, leków oraz żywności. W Polsce za wszelką pomoc Żydom groziła kara śmierci. „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” to osoby, które podczas II wojny światowej okazały Żydom bezinteresowną pomoc. Największą grupę wśród tych osób stanowią Polacy. W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali ok. 3 mln polskich Żydów. Szacuje się, że niemiecką okupację przeżyło w ukryciu 30–40 tys. Żydów. Poniższe zdjęcia slajdów z zajęć „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” umieszczamy dzięki uprzejmości Muzeum w Bełżcu.

   • Kwalifikacja do etapu centralnego Olimpiady Znajomości Afryki

   • 28.03.2021
   • Nowy tydzień powitał nas dobrymi wiadomościami. Izabela Wrotniak zakwalifikowała się do etapu centralnego Olimpiady Znajomości Afryki, który odbędzie się 14-15 kwietnia w Warszawie. 

    Serdecznie gratulujemy Izie, bo konkurencja była ogromna, bowiem w etapie okręgowym wzięło udział około 350 osób, zaś do finału przeszło 45 najlepszych uczniów z całej Polski. 

    Opiekunką uczennicy jest pani Monika Rząsa.

    ​​​​​​​
   • Pożegnanie „starego” samorządu szkolnego

   • 16.04.2021
   • Tradycją naszej szkoły było pożegnanie "starego" samorządu podczas zabawy karnawałowej. Niestety pandemia uniemożliwiła nam uroczyste oddanie władzy, ale mimo wszystko chcieliśmy podziękować uczniom za pracę na rzecz szkoły i wręczyć symboliczne maskotki.

   • I miejsce w Turnieju Poezji i Prozy "Zawsze Wierni"

   • 28.03.2021
   • W dniu 19 marca w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „ZAWSZE WIERNI”. W VI (zdalnej) edycji konkurowała ze sobą młodzież z powiatów: mieleckiego, ropczycko- sędziszowskiego, rzeszowskiego, sanockiego i strzyżowskiego. Konkurs otrzymał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronatem honorowym objęli tę edycję również: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Witold Darłak; a także: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”. Po przejściu eliminacji powiatowych 27 recytacji otrzymało nominacje do finału. Przesłuchania nagrań odbyły się 17 marca br., bez udziału publiczności. Repertuar recytacji uwzględniał teksty polskich twórców powstające po 1918 r., aż do czasów współczesnych, takie, które realizują motyw „ZAWSZE WIERNI”, wpisują się w 100-lecie odzyskania niepodległości i 70. rocznicę śmierci członków IV Zarządu WiN oraz rozwijają rozumienie pojęć: ojczyzna, patriotyzm, honor, bohater, wierność wartościom, wierność zasadom, niepodległość, wolność. W finale konkursu przyznano 1.,2. i 3. miejsce w każdej z kategorii wiekowych, wyróżnienia oraz nagrody specjalne. I miejsce w kategorii szkoła ponadpodstawowa i ponadgimnazjalna zdobyła Zuzanna Szybiak, uczennica klasy III ad Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie, która recytowała wiersz Sławomira Bohdana Matusza „Inka”. Laureatce, która tak pięknie reprezentowała naszą szkołę i powiat rzeszowski, serdecznie gratulujemy sukcesu!

   • Zajęcia klasy wojskowej 2cn na strzelnicy

   • 28.03.2021
   • W dniu 12.03 na strzelnicy J&S w Nienadowej uczniowie klasy wojskowej 2cn kolejny raz odbyli zajęcia ze szkolenia bojowego. W ramach szkolenia uczniowie pierwszy raz strzelali z pistoletu Glock 17 i karabinku AKMS, AKM. Strzelanie jak zwykle poprzedzone zostało przypomnieniem warunków bezpieczeństwa oraz nauką łącznych czynności do strzelania. Lekki deszcz ze śniegiem i wiatr nie zniechęcił uczestników. W czasie zajęć uczniowie przekonali się osobiście, że strzelania jakie wykonywali nie należą do łatwych i aby uzyskiwać dobre wyniki należy systematycznie ćwiczyć prawidłowe przyjmowanie postaw strzeleckich, zgrywanie przyrządów celowniczych oraz ściąganie języka spustowego .

   • Etap powiatowy VI edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze wierni”

   • 28.03.2021
   • W dniu dzisiejszym tj. 10 marca 2021 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbyło się posiedzenie komisji konkursowej etapu powiatowego (powiat rzeszowski) VI edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze wierni”. Konkurs niezmiennie stanowi hołd dla wszystkich wiernych ideom wolności, honoru, życia zgodnego z najwyższymi wartościami i umiłowania Ojczyzny. Jest motywacją do rozbudzania zainteresowań historią najnowszą i jej bohaterami, kształtowania poczucia tożsamości narodowej. Wpisuje się także w obchody pamięci o żołnierzach niezłomnych. W związku z sytuacją pandemii konkurs przeprowadzony został w formie zdalnej. Uczestnicy stanęli przed kamerą, ponieważ warunkiem zgłoszenia do konkursu było nagranie jednego wiersza i przesłanie go do organizatora eliminacji powiatowych. Powołana komisja obejrzała i wysłuchała 5 prezentacji uczniów szkół podstawowych i 7 prezentacji uczniów szkół średnich i przyznała nominacje do etapu wojewódzkiego konkursu 5 uczestnikom. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w finale!

    Protokół

   • XXV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

   • 28.03.2021
   • 10 marca odbył się szkolny etap 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tym razem uczniowie biorący w nim udział zapoznali się z treścią Księgi Ezechiela oraz Ewangelii wg św. Jana. Po zalogowaniu się na specjalnej platformie konkursu uczniowie rozwiązywali test składający się w większości z pytań zamkniętych. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się następujące uczennice:

    1) Aneta Wandas- kl. 2bds (86/90 pkt) 

    2) Izabela Wrotniak- kl. 2cs (85/90 pkt) 

    3) Oliwia Borsuk- kl. 2bn (84/90 pkt).

    Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy zdobytej wiedzy, natomiast zwyciężczyniom życzymy Darów Ducha Świętego w etapie diecezjalnym, który odbędzie się 21 kwietnia br.

   • Olimpiada Wiedzy o Rodzinie

   • 28.03.2021
   • 5 marca odbył się wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Uczennice z naszej szkoły, które w zespole dwuosobowym zakwalifikowały się do tego etapu to: Aneta Wandas (kl. 2bds) i Ewelina Kośmider (kl. 2bds). Ich zadaniem było przygotować prezentację na jeden z zaproponowanych tematów przez komisję konkursową. W dniu dzisiejszym uczennice musiały w formie online odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące tematu: „Zakochanie… i co dalej?”. Ich odpowiedzi potwierdziły dogłębną znajomość tematu. Gratulujemy zdobytej wiedzy i życzymy satysfakcjonujących wyników konkursu, które w późniejszym czasie zostaną ogłoszone.

   • #młodziwakcjiplus

   • 16.04.2021
   • 2 marca 2021 r.  troje uczniów z klasy 1ad wraz z opiekunem rozpoczęło projekt Młodzi w Akcji+, realizowany przez Uniwersytet SWPS i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

    Wykład inauguracyjny wygłosił Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar, który zachęcił uczniów do podejmowania działań lokalnych przypominając słowa pana Mariana Turskiego: "Nie bądź obojętny". Uczniowie mogli dowiedzieć się na czym polega tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, usłyszeć o ważnych inicjatywach społecznych oraz odpowiedzieć sobie na pytanie: Co to znaczy być aktywnym obywatelem?

   • Etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej

   • 28.03.2021
   • 2 marca 2021r. odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Wśród uczennic, które zakwalifikowały się na ten etap konkursu to: Katarzyna Niedzielska (kl. 3ad) i Julia Priń (kl. 3ad). Ich zadaniem było rozwiązanie testu w formie online. Tematyka koncentrowała się wokół antropologii chrześcijańskiej. Oprócz fragmentów biblijnych należało poznać treść dokumentów Magisterium Kościoła a także różnych opracowań ukazujących chrześcijańskie spojrzenie na człowieka. Gratulujemy uczennicom Katarzynie i Julii, które wykazały się dużą wiedzą na powyższe tematy i godnie reprezentowały nasze liceum. Wierzymy, że wyniki o których uczennice zostaną jeszcze poinformowane będą zadowalające.

   • 26 lutego 2021r. - Zajęcia terenowe klas wojskowych

   • 29.06.2021
   • W dniu 26 lutego klasy wojskowe uczestniczyły w zajęciach z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. Tematem było pokonywanie terenu w warunkach zimowych: czołganie na brzuchu na czworaka, bieg i skoki. Zadaniem uczniów było tez przygotowanie stroju maskującego do panujących warunków. Uczniowie poznawali sygnały dowodzenia używane w celu przekazania komendy lub informacji żołnierzom w przypadku, gdy nie istnieje możliwość ich przekazania głosem lub jest ona utrudniona.

   • 25 lutego 2021r. - Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Fraszka”

   • 29.06.2021
   • Komitet organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Fraszka” ogłosił wyniki tegorocznej edycji, która wyjątkowo odbywała się w formie online. Wśród nagrodzonych w konkursie znalazły się uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie - Aleksandra Szpak z klasy III otrzymała dyplom za bardzo dobry wynik i nagrodę książkową, Michalina Wandas z klasy I dyplom wyróżnienia. Gratulujemy sukcesu! Z uczennicami pracują panie Katarzyna Kłyż i Joanna Duda.

   • 19 lutego 2021 Spotkanie on-line z Oficerem Prasowym Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie

   • 29.06.2021
   • W dniu 19.02.2021 r. za pośrednictwem platformy MS Teams w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów klas wojskowych, które poprowadził Oficer Prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie, Pan major Konrad Radzik. Uczniowie zostali zapoznani z ogólnym funkcjonowaniem służby wojskowej, jej rodzajów oraz możliwych dróg rozwoju. Major omówił zagadnienia związane z kwalifikacją wojskową oraz przedstawił zasady naboru i możliwości jakie stwarza służba przygotowawcza. Uczniowie otrzymali też informację na temat możliwości rozpoczęcia nauki na ciekawych kierunkach wyższych uczelni wojskowych. Przedstawiciel WKU nawiązał także do aktualnej propozycji Ministerstwa Obrony Narodowej, dotyczącej naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej. Serdecznie dziękujemy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Rzeszowie za możliwość zorganizowania spotkania.

   • 17 lutego 2021r. - Lekcje z IPN

   • 29.06.2021
   • Uczniowie z kasy 1AD uczestniczyli w dwóch spotkaniach online prowadzonych przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 

    Wysłuchano prelekcji na temat agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r., historię deportacji ludności polskiej z terenu dawnego województwa białostockiego, mechanizmy tworzenia list deportacyjnych, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu. Na kolejnym spotkaniu prowadzący przedstawił przebieg zbrodni katyńskiej, jej skalę oraz chronologię losów polskich oficerów przebywających w niewoli radzieckiej.