2 października uczniowie z klasy pierwszej przyrodniczej wzięli udział w piątej edycji akcji #sadziMY . Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. W dniu dzisiejszym sadzonki zostały odebrane z siedziby Nadleśnictwa Dynów. Uczniowie zabrali je do domów, gdzie zasadzą je, będą pielęgnować i obserwować jak rosną i zmieniają się w czasie poszczególnych pór roku. Warto wspomnieć, że patronat nad Akcją objął Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, którzy 3 października posadzą drzewka w Nadleśnictwie Suchedniów (RDLP w Radomiu). Dbajmy o lasy pamiętając, że stanowią one zielone płuca Ziemi.
Aktualności
#sadziMY
- 02.10.2023
- 12
Zajęcia klas OPW
- 02.10.2023
W ramach zajęć z taktyki kadeci klasy trzeciej i drugiej praktycznie ćwiczyli pokonywanie terenu za pomocą mapy, szyki bojowe podczas marszu, sposoby poruszania i patrolowania w terenie zajętym przez przeciwnika.
2
#EuropeanDayofLanguages
- 27.09.2023
Wczoraj nasza szkoła po raz kolejny zamieniła się w barwny, wielokulturowy jarmark. To za sprawą uczniów, którzy wykorzystali swoje talenty, aby świętować Europejski Dzień Języków.
37
Zachęcamy do lektury
- 25.09.2023
W ramach działań edukacyjnych przekazujemy kwartalnik - e-gazetkę prawną, pt.: „PRAWA AUTORSKIE I OCHRONA WIZERUNKU W INTERNECIE” (jest dostępna pod adresem: https://www.sc.org.pl/app/files/2023/09/kwartalnik-dla-mlodziezy-prawa-autorskie-i-ochrona-wizerunku-w-internecie-kwartal-iii.pdf ) .
Mamy nadzieję, że będzie ciekawą lekturą dla wszystkich. Dzięki niej dowiemy się o legalnym korzystaniu z zasobów internetu, konsekwencji naruszenia praw autorskich oraz o właściwym kreowaniu własnego wizerunku w internecie.
Szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego znajdą Państwo na dedykowanej dla Powiatu stronie internetowej (jej adres: https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-rzeszowski-2023/).
Udział w eliminacjach wojewódzkich do Strzeleckich Mistrzostw Polski Klas Wojskowych
- 25.09.2023
21 września drużyna w składzie : Maj Potoczna (4c) , Sebastian Kustra (4c), Szymon Pudysz (3c) uczestniczyli w eliminacjach wojewódzkich do Strzeleckich Mistrzostw Polski Klas Wojskowych. W rywalizacji udział wzięło 15. reprezentacji ze szkół z klasami wojskowymi. Zawody zorganizowane zostały w Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie na strzelnicy wirtualnej dofinansowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej z programu #StrzelnicaWPowiecie.
Zajęcia klas wojskowych
- 25.09.2023
W pierwszych klasach OPW odbyły się już pierwsze ćwiczenia, związane z musztrą. Kadeci poznawali podstawowe komendy takie jak : baczność, spocznij, w tył zwrot, w prawo zwrot w lewo zwrot. Klasy drugie i trzecie rozwijały swoje żołnierskie umiejętności i poszerzały wiedzę dzięki ćwiczeniom z 31 batalionem lekkiej piechoty.
Udział uczniów w zawodach drwali
- 24.09.2023
W ubiegły piątek uczniowie klasy przyrodniczej mieli możliwość przyglądać się zawodom drwali, które odbyły się na terenie Nadleśnictwa Dynów – na polu biwakowym Borownica. Pilarze pracujących w firmach świadczących usługi dla Nadleśnictwa Dynów rywalizowali w różnych konkurencjach, które wymagały nie tylko szybkości, ale także dokładności i odpowiedniej techniki.
Wzorem – niedoścignionym – dla wszystkich był Mistrz Polski Drwali 2018, Tomasz Bilski, który wykonał pokaz rzeźb w drewnie, a także okrzesywania oraz przygotowania pilarki do pracy. Uczniowie mogli nie tylko obserwować kunszt pracy mistrza, ale także zrobić pamiątkowe zdjęcie .
Nadleśnictwo Dynów zadbało nie tylko o solidną edukację młodzieży, ale także o szereg rozrywek.
Serdecznie dziękujemy nadleśniczemu Panu Krzysztofowi Strzyżowi za zaproszenie.
11
Kółko fotograficzne w naszym liceum
- 24.09.2023
"Światło-cień/czerń i biel" to temat przewodni ostatnich zajęć kółka fotograficznego. Oto efekty pracy uczennic podczas sesji na ulicach Dynowa.
W roli modelek i fotografów: Kamila Kijowska, Oliwia Kiełbasa, Anna Hrycko, Jadzia Nowak i Milena Obłój.
7
Wycieczka klasy 3bi 2de do Oświęcimia
- 24.09.2023
19 września młodzież naszego liceum (klasa 3b i klasa 2de) uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do Oświęcimia. Celem pobytu było zwiedzanie Muzeum byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Birkenau.
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 ml mężczyzn, kobiet i dzieci.
Taka lekcja historii i pamięć o tak nieludzkich, niegodnych człowiekowi czynach powinna ustrzec nas, współczesnych homo sapiens przed powtórką tej zbrodniczej machiny.
Ciekawa lekcja z ....
- 24.09.2023
Lekcja geografii i kultury po angielsku? Czemu nie? W naszym LO to możliwe dzięki Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO.
Wczoraj w taką podróżniczą i językową podróż zabrali nas: Mari z Gruzji Tate i Shay z Zimbabwe i Wingky z Nowej Gwinei
Dziękujemy za wspaniałą przygodę!
7
Udział uczennic naszego liceum w wymianie w ramach programu Erasmus + pt. ,,Focus on diversity”
- 24.09.2023
4 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w wymianie młodzieżowej w ramach programu Erasmus + pt. ,,Focus on diversity” podczas której 22 uczestników z Węgier, Polski i Gruzji zdobywały wiedzę na temat problemów współczesnego świata.
Głównym zadaniem było zrobienie zdjęć prezentujących wybrany przez nas problem. Ostatniego dnia zdjęcia te zostały wystawione podczas wernisażu organizowanego w Urban Lab w Rzeszowie.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO
2
Finał Akcji Sprzątania Świata
- 24.09.2023
15 wrzęsnia podobnie jak wiele szkół w Polsce przyłączyliśmy się do trzydziestego finału Akcji Sprzątanie Świata i udaliśmy się do Parku Miejskiego w Dynowie oraz w okolice dworca PKS, by uprzątnąć naszą okolicę z plastikowych opakowań, puszek, butelek...
Działamy
6
XVII Plener Kulturalny „Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego”
- 18.09.2023
W dniach 13-14 września po raz kolejny młodzież z naszego liceum uczestniczyła w XVII Plenerze Kulturalnym „Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie młodzież wysłuchała barwnej opowieści o życiu i działalności tej postaci- od dzieciństwa poprzez okres działalności niepodległościowej, Legiony aż po okres międzywojenny. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Żelazowej Woli, miejsca urodzin Fryderyka Szopena. W dworku znajduje się wystawa przedstawiająca pamiątki po słynnym kompozytorze. Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem kościoła w miejscowości Brochów, w którym odbył się chrzest Fryderyka Szopena. Po krótkiej wizycie w świątyni uczestnicy zwiedzali ekspozycję w Muzeum w Palmirach, w sercu Puszczy Kampinoskiej. To tutaj w latach 1939-1941 , w ramach akcji AB, naziści dokonali masowych egzekucji na polskiej inteligencji. Na cmentarzu w spoczywa 2204 zamordowanych Polaków. Wśród nich znajduje się słynny polski olimpijczyk Janusz Kusociński oraz marszałek sejmu Maciej Rataj. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Modlin, rozległego kompleksu umocnień, położonego na Mazowszu u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry w odległości 30 kilometrów na północ od Warszawy. Obiekt składa się z cytadeli położonej na prawym rzeki Narew. To jedna z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w kraju. Na jej terenie znajduje się również najdłuższy w Europie budynek koszar, który ma 2250 metrów długości. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Rzeszowie na czele z Panem Starostą Józefem Jodłowskim i Panem Wicestarostą Markiem Sitarzem za możliwość udziału w wycieczce.
49
Informacja dla rodziców
- 17.09.2023
#TrenujzWojskiem
- 15.09.2023
Uczniowie naszego liceum w sobotę uczestniczyli w 1. Batalion Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie w 4️. edycja programu #TrenujzWojskiem. Kadeci szkolili się z podstaw posługiwania się bronią, podstaw walki w bliskim kontakcie , przetrwania w trudnych warunkach reagowania na sygnały alarmowe, podstaw taktyki wojskowej, zakładania maski pgaz., rzutu granatem ćwiczebnym, terenoznawstwa i marszu czy podstaw udzielania pierwszej pomocy
fot. Kacper Leśniewski
Narodowe Czytanie w naszym liceum
- 12.09.2023
8 września po raz dwunasty wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku czytaliśmy powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli przedstawiciele Nadleśnictwa Dynów Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", przechodni Dyn-med, przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego w Dynowie: Luiza Sieńko i Teodor Juras , nauczyciele i uczniowie naszego liceum. Na te parę chwil zostaliśmy przeniesieni do pięknych nadniemeńskich okolic oraz przypomnieliśmy sobie losy rodzin Bohatyrowiczów oraz Korczyńskich.
Pan Maciej Jurasiński nie tylko dokonał doskonałego doboru tekstów lektury do zaproszonych gości, ale także prowadził konferansjerkę.
Wszystkich występującym na scenie serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
Zdjęcia: Jadwiga Nowak i Kamila Kijowska z 3ad
41
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
- 04.09.2023
Dziś po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024
Pani Dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach powitała zaproszonych gości, nauczycieli oraz uczniów, a w szczególności pierwszoklasistów
Z okazji inauguracji nowego roku szkolnego życzenia przekazali uczniom i nauczycielom Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski. Życzenia te odczytały panie Katarzyna Kłyż i Ewa Hadam
Pani Dyrektor wręczyła uczniom wyróżniającymi się stypendia Starosty Rzeszowskiego, które otrzymali Oliwia Wiśniowska oraz Oskar Sarnicki
22
NARODOWE CZYTANIE 2023 - zapraszamy
- 30.08.2023
Informacja - rozpoczęcie roku szkolnego
- 22.08.2023
Informacja
- 21.08.2023