Aktualności
"Możliwości i zastosowanie druku 3D" - zajęcia z pracownikami Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej
- 21.06.2022
W środę 15 czerwca 2022r. uczniowie klas politechnicznych 1ad i 2ad oraz klasy promedycznej 2b wzięli udział w wykładzie pt. "Możliwości i zastosowanie druku 3D."
Zajęcia zorganizowali pracownicy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej w ramach współpracy naszej szkoły z uczelnią.
Podczas wykładu uczestnicy zapoznali się z technologiami druku 3D, możliwościami, ograniczeniami oraz z zastosowaniem druku 3D w różnych dziedzinach życia takich jak np. medycyna, architektura, przemysł i sztuka.
2
XXII Powiatowym Rajdzie Turystycznym zorganizowanym przez Powiat Rzeszowski
- 21.06.2022
13-14 czerwca 2022 r. grupa uczennic z klasy 1c i 2 c wraz z opiekunką uczestniczyła w XXII Powiatowym Rajdzie Turystycznym zorganizowanym przez Powiat Rzeszowski.
Pierwszy dzień wędrówki rozpoczęliśmy w Łącku, skąd niebieskim szlakiem wędrowaliśmy na Modyń (Góra Zakochanych), mający wysokość 1029 m n.p.m. w paśmie Beskidu Wyspowego. Na górze znajduje się wieża widokowa, ze szczytu której mogliśmy podziwiać Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki a nawet Tatry. Niestety, nadchodząca burza i deszcz zmusiła nas do szybkiego zejścia żółtym szlakiem. Przemoknięci, ale szczęśliwi dotarliśmy do Starego Sącza, miejsca naszego zakwaterowania. Wieczorem z inicjatywy organizatorów rajdu odbył się konkurs, w którym młodzież odpowiadała na pytania dotyczące geografii i historii Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.
Kolejny dzień przywitał nad piękną , choć wietrzną pogodą. Po śniadaniu zwiedzaliśmy muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zdobycie szczytu Eliaszówka (1023 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim. Wędrowaliśmy zielonym szlakiem wzdłuż pasma granicznego Polska-Słowacja. Na Eliaszówce również znajduje się wieża widokowa, a z niej widoczne pasmo Jaworzyny Krynickiej, Doliny Popradu oraz Pieniny.
W trakcie wędrówek towarzyszyli nam przewodnicy PTTK Rzeszów Pani Dorota Michnia i Pan Aleksander Dawidziak, którzy dzielili się ogromną wiedzą z dziedziny geografii i historii Beskidu Wyspowego i Sądeckiego.
Dziękujemy przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, przedstawicielom GORPU oraz przewodnikom PTTK Rzeszów za możliwość uczestnictwa w imprezie turystycznej oraz opiekę podczas rajdu.
41
Bierzemy udział również w takich akcjach
- 21.06.2022
Wyróżnienie Konkursu „Alles ist Machbar"
- 21.06.2022
Kolejny powód do dumy z naszych uczniów i nauczyciela
Gratulujemy ekipie w składzie: Dawid Michalik, Emilia Bury, Aleksandra Gaweł, Ania Dąbrowska, Julia Pietrykowska, Grzegorz Jandziś i Oliwier Pilip oraz pani profesor Ewie Hadam
Projekt "Dziewczęcy łącznik"
- 21.06.2022
Dziewczyny z klasy 2ad i 2b biorą udział w projekcie "Dziewczęcy łącznik" organizowanym przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Zobaczcie relację z majowego obozu mocy
9 i 10 czerwca 2022 roku klasa wojskowa 3 CN z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie realizowała kolejne trudne zadanie – bytowanie w warunkach leśnych.
- 13.06.2022
Minimum programowe dla klas wojskowych przewiduje szkolenie personelu narażonego na izolację, czyli SERE poziom A (Survival, Evasion, Resistance, Escape/Extraction). To trudne zadanie z technik survivalowych realizujemy dając młodzieży maksimum wiedzy i umiejętności. Zależy nam też na tym, aby nauczyć uczniów klas wojskowych jak przetrwać, gdy znajdą się w ekstremalnych warunkach. Taka praktyczna wiedza zdobyta na własnym doświadczeniu pozostaje w pamięci na bardzo długo.
W piękny słoneczny poranek 9 czerwca o godz. 8.00 szykujemy się do wyprawy. Następuje sprawdzenie, czy młodzież zabrała niezbędne wyposażenie, wydanie dodatkowego sprzętu, postawienie zadań do marszu. Wyruszamy w dobrych humorach, młodzież jeszcze nie wie, jak wielki wysiłek przed nimi. Następnie zapoznajemy się z planem i zadaniami do wykonania. Przemieszczamy się samochodem wojskowym do Iskani, skąd wyruszamy pieszo marszem ubezpieczonym do Okrągłego Lasu, wykorzystując zdobyte na wcześniejszych szkoleniach umiejętności i wiedzę z zakresu topografii. W trakcie odpoczynku dopadła nas burza, a kilka piorunów uderzyło w najbliższej odległości, nie mogła jednak przeszkodzić nam w realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia. Deszcz również nam nie przeszkadzał w dalszym pokonywaniu terenu. O godz. 15 dotarliśmy do naszego celu, gdzie następuje wskazanie miejsc do rozmieszczenia baz i przypomnienie zasad bhp. Uczniowie uczestniczą w zajęciach przygotowanych przez instruktorów, poznają zasady i rodzaje budowy schronienia, rozpalania ognisk, pozyskiwania wody pitnej. Następnie przystępują do przygotowania schronienie. Jedni rozbijają bazę, drudzy zbierają opał i suchą trawę na izolację termiczną w miejscach odpoczynku. Wszyscy przyłożyli się do pracy , by spędzić noc w miarę komfortowych warunkach. O 21 można rozpalić ognisko, ale poprzez niekonwencjonalne metody (tarciową – pocieranie krzesiwo). Kolejne zadanie to przygotowanie ciepłego posiłku i pora na wymarzony odpoczynek ale nie wszyscy, trzeba pełnić jeszcze służbę. Młodzież na zmianę przez całą noc ubezpieczała bazę, a ich dowódca sprawdzał ich czujność oraz sposób wykonywania zadań. Zmęczenie daje się już we znaki, ale trzeba się zmobilizować, bo ogniska przygasają, zimno i wilgoć dokuczają. Po za tym czyhają na nas różne niebezpieczeństwa np. locha dzika z młodymi. Każdy szelest, łamanie gałęzi wzbudza w nas czujność. Jest 5.00 wszyscy już wstali, przygotowują śniadanie, maskujemy obozowisko. Pozostał ostatni wysiłek – powrót do szkoły. Przed nami jeszcze marsz wzdłuż strumyka, który wpada do rzeki San. Pokonujemy różne naturalne przeszkody, przechodzimy przez rzekę San kładką w Słonnym, gdzie czeka na nas samochód wojskowy. Docieramy na miejsce, do szkoły, na twarzach widać zmęczenie, ale i satysfakcję – przetrwałam (przetrwałem), dałam (dałem) radę. Teraz tylko jak najszybciej położyć się spać.
Zajęcia prowadzili żołnierze 31 batalionu lekkiej piechoty 3 PBOT: kapral Pankiewicz, Trojan, Borkowski, Pik, starszy szeregowy Sereda, szeregowy Błąd pod dowództwem kpt Daniela Buża.
W tej trudnej wyprawie towarzyszyli uczniom nauczyciele: Joanna Krajcarska i Beata Trzyna.
18
Wyjazd do teatru
- 10.06.2022
''Skąpiec'' to jedna z najbardziej znanych komedii Moliera, która bawi komizmem postaci, sytuacji i języka.
Młodzież klas III ad, III b i I ad mogła się o tym przekonać i docenić walory gry aktorskiej oraz uniwersalizm utworu. Wraz z paniami Katarzyną Kłyż i Urszulą Bukałą- Pilip uczniowie obejrzeli spektakl wystawiany na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. W myśl powiedzenia "nie samym chlebem żyje człowiek" rozkoszowaliśmy się sztuką przez duże "S". W organizacji wyjazdu pomogła również p.dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach. Dziękujemy.
Uwaga konkurs - polubcie na YouTube
- 10.06.2022
Młodzież z klas 2ad i 3ad nagrała cover piosenki promującej podręcznik do języka niemieckiego z wydawnictwa Draco. Pomóżmy im wygrać konkurs - wystarczy polubić nagranie na YouTube
Niezwykłe spotkanie z artystą p. Zdzisławem Kudłą
- 10.06.2022
08.06.2022- ten dzień upłynął pod znakiem wspaniałej uczty artystycznej oraz ogromnych wzruszeń. W murach naszego liceum gościliśmy niezwykłego artystę - p. Zdzisława Kudłę - cenionego reżysera, scenarzystę, scenografa i malarza. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pochodzi z Wesołej, przez 2 lata uczęszczał do naszej szkoły, by potem, za namową ówczesnego nauczyciela - p. Józefa Witkowskiego - kontynuować naukę w Liceum Plastycznym w Jarosławiu. Dzisiaj mógł odbyć osobiste spotkanie z p. Andrzejem Witkowskim - synem wspomnianego pedagoga, który dostrzegł talent p. Zdzisława. W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku - Białej stworzył 29 filmów animowanych, nagradzanych na kilku kontynentach. Listę otwierają "Arena", "Rytmy Śląska", "Syzyf" oraz "Bruk". Dla najmłodszej widowni współtworzył między innymi kolejne odcinki "Bolka i Lolka". Jak mawiał artysta, konkurencja w świecie była ogromna, ale nie brakowało determinacji. Synonimem tych zmagań było używane przez niego porównanie "Boso, ale w ostrogach". Po przejściu na emeryturę wrócił do malarstwa. Jego powrót do korzeni był efektem starań p. Magdaleny Kątnik-Kowalskiej - p. Dyrektor GOK w Żołyni. Kolejną wystawę zorganizowała p.Edyta Serwatka - p. Dyrektor GOK w Nozdrzcu, a nam bardzo pomogła w przygotowaniu dzisiejszego wydarzenia. Maciej Jurasiński zadbał o oprawę artystyczną, Monika Wandas Wasieńko oraz Ewa Hadam przejęły techniczną stronę wydarzenia.
Panu Zdzisławowi zawdzięczamy dzisiaj wielką lekcję z życia: o trudzie, marzeniach i wytrwałości. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za przybycie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami te chwile, służyli pomocą oraz ufundowali poczęstunek. Ekspozycję można obejrzeć do 17.06.2022. Zapraszamy !!!
Foto. Marta Twardak
44
Test sprawności fizycznej dla kandydatów do OPW
- 07.06.2022
We wtorek, 7 czerwca 2022 r. odbył się test sprawności fizycznej dla kandydatów do Oddziału Przygotowania Wojskowego. Młodzież w towarzystwie swoich rodziców pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego p. Adama Żaka i p. Bogdana Peszka oraz opiekunki klas wojskowych p. Beaty Trzyny zmierzyła się m.in. z biegiem po kopercie, skokiem w dal z miejsca, zwisem na drążku (dziewczyny), podciąganiem na drążku (chłopcy). Wszystkim kandydatom gratulujemy formy Test sprawności fizycznej to jeden z elementów rekrutacji do Oddziału Przygotowania Wojskowego, kolejnymi są wyniki z egzaminów zewnętrznych i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Dziękujemy wszystkim przybyłym na dzisiejsze spotkanie. Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy pomagali przy testach: Maja Potoczna (2c) , Ewa Młynarska (2c), Oliwia Kiełbasa (2c), Martyna Pyrcz (1c), Weronika Twardak (1c), Julia Wielgos (1c) , Potoczna Kinga (1c), Jasmina Fabia (1c) , Maryla Taras (1c), Opałka Mikołaj (1c).
7
VII edycji konkursu "Turbolandeskunde" - finał w Krakowie
- 07.06.2022
Ogólnopolskie zmagania finałowe w VII edycji konkursu "Turbolandeskunde" w Krakowie dały nam 8. miejsce w generalnej klasyfikacji punktowej szkół z całej Polski Nasze reprezentantki wylosowały temat dotyczący literatury i poradziły sobie bardzo dobrze. Serdecznie Wam gratuluję i dziękuję za poniesiony trud!!!!
1
Ćwiczenia klasy 3cn przed tzw. bytowaniem
- 06.06.2022
Klasa 3cn przygotowuje się z żołnierzami 31 batalionu lekkkiej piechoty 3 PBOT do szkolenia taktycznego z elementami marszu ubezpieczonego, które ma zakończyć się nocowaniem w lesie, w schronieniach zbudowanych przez kadetów, które w żargonie wojskowym nazywane jest bytowaniem.
Zajęcia kadetów OPW - mapy wojskowe, indywidualne wyposażenie medyczne
- 06.06.2022
Koniec maja i początek czerwca dla kadetów naszego liceum był okresem treningu. Kadeci klasy pierwszej i drugiej OPW oraz klasy trzeciej wojskowej wykonywali ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP, był to też sprawdzian postępów. 19.05 zapoznali się z mapami wojskowymi, orientowali się w terenie bez mapy, 02. 06 uczniowie poznali indywidualne wyposażenie medyczne - budowę i obsługiwanie techniczne .
1
Wystawa z okazji 100 lecia teatru w Dynowie
- 06.06.2022
Od kilku dni w auli naszego liceum można obejrzeć piękną ekspozycję zdjęć, poświęconą stuletniej działalności amatorskiego teatru w Dynowie.
Wystawa przybliża sylwetki reżyserów, aktorów i spektakli, które przez lata bawiły dynowian. Pobudza wyobraźnię, pokazuje, że w Dynowie od zawsze byli pasjonaci, którzy poświęcając swój wolny czas tworzyli i nadal tworzą sztukę przez duże "SZ''.
Ekspozycja wpisuje się w tegoroczne obchody 100 lecia teatru w Dynowie i została przygotowana przez Towarzystwo Gimnastyczne ""Sokół ''.