• Aktualności

      • Chwila zadumy na grobach nauczycieli naszego liecum

      • 31.10.2021
      • Wszystkich Świętych to dzień, w którym symboliczne zapalenie znicza jest dowodem pamięci i wdzięczności. Tradycyjnie już młodzież naszej szkoły wraz z opiekunką SU Moniką Rząsą udała się na cmentarz na groby nauczycieli liceum dynowskiego by uczcić ich pamięć.

      • Kadeci przystąpili do akcji # ZapalZnicz

      • 31.10.2021
      • Przed nami Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pamiętamy również o mogiłach bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność, zapomnianych grobach żołnierzy a także szczególnych miejscach pamięci narodowej. W piątek delegacja klas wojskowych odwiedziła miejscowy cmentarz, aby upamiętnić spoczywających tam bohaterów symbolicznym zniczem.

        Kadeci przystąpili też do akcji # ZapalZnicz

      • Spotkanie międzypokoleniowe w LO Dynów

      • 31.10.2021
      • Młodzież naszej szkoły, oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas mieli zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z mieszkańcami DPSu prowadzonego w Kąkolówce w powiecie rzeszowskim. Spotkanie odbyło się w ramach projektu 'Seniorzy w liceum"

        Uczniowie jednym tchem słuchali ciekawych historii wspaniałych gości, między innymi dowiedzieli się od emerytowanej nauczycielki jak wyglądała praca w ośrodku dla trudnej młodzieży w latach 60 -70 XX wieku. O ciężkim ale fascynującym życiu w Bieszczadach od jednej z pań, która kiedyś mieszkała w Cisnej. O urokach ale i trudach bycia współcześnie seniorem w Polsce, opowiedziały nam panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kąkolówce. To spotkanie międzypokoleniowe wniosło wiele radości zarówno w serce seniorów jak i młodzieży. Z pewnością nie było ono ostatnie, ponieważ już umówiliśmy się na wspólne kolędowanie.

      • Zajęcia uczniów klas trzecich

      • 31.10.2021
      • 29 października kadeci trzecich klas wojskowych odbyli kolejne szkolenie z udziałem instruktorów 21 batalionu lekkiej piechoty w ramach zajęć z edukacji wojskowej. Tematyka zajęć obejmowała szkolenie strzeleckie, dotyczące zasad bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką tzw. system B.L.O.S. czyli: broń, lufa, otoczenie, spust oraz zasady strzelania z karabinka - zgrywanie przyrządów celowniczych.

      • Zajęcie kadetów klasy 1 i 2 OPW

      • 31.10.2021
      • 28 października kadeci oddziału przygotowania wojskowego doskonalili czynności przygotowawcze do strzelania: składanie i rozkładanie broni, ładowanie i rozładowanie magazynków ,a także przyjmowanie właściwej postawy strzeleckiej (stojąc, klęcząc, leżąc) oraz poznawali zasady bezpiecznego posługiwania się bronią palną, tzw. BLOS.

      • Spotkanie z podróżnikiem - Indie

      • 31.10.2021
      • W zeszyłym tygodniu, 25 października gościliśmy w naszej szkole pana Macieja Krasa, podróżnika z grupy "Trzask", który w ciekawy i obrazowy sposób opowiedział o swoich wrażeniach z podróży do Indii. Uczniowie mieli okazję posłuchać o zwyczajach, kulturze oraz życiu codziennym w tym kraju, a nawet przymierzyć tradycyjne stroje i poczuć się jak prawdziwi hindusi

      • Kolejna akcja oddawania krwi za nami

      • 22.10.2021
      • "Łączy nas krew, która ratuje życie" to hasło od lat towarzyszy akcji krwiodawstwa, która tradycyjnie już odbyła się w naszej szkole w ubiegły piątek. Na nasz apel odpowiedziało sporo uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz honorowych krwiodawców z Dynowa i okolic. W tym roku podczas zbiórki udało się nam zebrać ponad 8 litrów krwi , za co serdecznie dziękujemy i cieszymy się, że wśród młodych ludzi nie brakuje chętnych do honorowego oddawania krwi

      • Udział w finale wojewódzkim w sztafetowych biegach przełajowych

      • 22.10.2021
      • W dniu 18 października 2021 roku w Kolbuszowej odbył się finał wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych w którym wystąpiła drużyna naszych dziewcząt. Awans do finału wojewódzkiego biegaczki uzyskały zajmując pierwsze miejsce w zawodach powiatowych które odbyły się 7 października w Dynowie.

        Paulina Chorążykiewicz, Kinga Kamińska, Gabriela Marszałek, Łucja Sas, Izabela Wrotniak, Ewa Młynarska, Maja Potoczna, Wiktoria Wilgucka, Aleksandra Gaweł - duże brawa i gratulacje!

      • BohaterOn-Włącz Historię

      • 21.10.2021
      • BohaterON to ogólnopolska akcja mająca na celu uhonorowanie oraz upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego z 1944 roku. Uczniowie naszego liceum, w ramach tego wydarzenia wzięli udział w lekcjach historii o powstaniu warszawskim. Podczas zajęć wykorzystano materiały przesłane przez organizatorów akcji , Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Uczniowie wykonali pocztówki z życzeniami dla powstańców, w których wyrazili swoje uznanie dla bohaterów walki z czasów II wojny światowej. Wykonane przez licealistów kartki z życzeniami to swoisty dialog pokoleń, dowód wdzięczności za walkę i poświęcenie za ojczyznę. Zarówno pocztówki, jak i listy zostały wysłane na adres fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.

      • I miejsce powiecie dla uczniów LO Dynów w szachach drużynowych

      • 20.10.2021
      • Po rocznej przerwie związanej z pandemią i zdalnym nauczaniem, zostały wznowione międzyszkolne rozgrywki sportowe. Również w naszej szkole w dniu 19 października  ponownie odbyła się Powiatowa Licealiada w szachach drużynowych. W rozgrywkach wzięły udział 4 zespoły z następujących szkół: Zespół Szkół Ogólnokształcących z Głogowa Małopolskiego, Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych z Trzciany, Zespołu Szkół Zawodowych z Dynowa oraz Liceum Ogólnokształcącego z Dynowa.

        Zawody składały się z trzech rund, systemem każdy z każdym pomiędzy zespołami.  W wyniku rywalizacji najlepsza była nasza drużyna, która wygrała wszystkie 3 mecze, w partiach ogólnie 9,5:2,5. Drugie miejsce zajął zespół z Głogowa Małopolskiego, który przegrał tylko z naszą drużyną. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych z Dynowa, a czwartą lokatę zajął zespół z Trzciany. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca awansowali do etapu rejonowego.

        W zwycięskim zespole reprezentującym naszą szkołę, na kolejnych szachownicach grali: Miłosz Podwyszyński - kl. IIad, Kacper Wandas – kl. IIIas, Filip Masternak – kl. IIIadn i Patrycja Owsiana – kl. IIb. Drużynę do rozgrywek przygotowywał Zbigniew Tesznar, który również prowadził te zawody od strony sportowej.

        Dziękuję za pomoc w przygotowaniu zawodów Monice Wandas-Wasieńko, Adamowi Żakowi oraz Katarzynie Grot.

      • Dzień Edukacji Narodowej w naszym liceum

      • 17.10.2021
      • 14 października 2021 roku w auli naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwanym Dniem Nauczyciela. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście – nauczyciele emeryci, uczący kiedyś w naszej szkole.

        W części oficjalnej, pani dyrektor Elżbieta Klaczak – Łach przywitała wszystkich zebranych, złożyła życzenia oraz rozdała nagrody dyrektora nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym za wyróżniającą się pracę. Za szczególne osiągniecia dydaktyczno – wychowawcze pani Monika Rząsa otrzymała nagrodę starosty

        W kolejnej części programu, tradycyjnie już w ramach BUDY, uczniowie klas pierwszych wraz z ich wychowawcami zaprezentowali się na scenie.

        Klasa 1ad o profilu politechniczno - humanistycznym wcieliła się w rolę luzaków. Zabawie na scenie poddała się również pani Monika Rząsa, która w dresach, okularach słonecznych, bujała się w rytm piosenki Elektrycznych Gitar „Dzieci wybiegły”. Następnie na scenie zrobiło się magicznie a to za sprawą klasy 1b i pani Joanny Dudy. Czarownice, wróżki i Piotruś przepowiadali przyszłość, tańczyli oraz śpiewali, oczarowując jednocześnie publiczność. Po tak baśniowej scenerii, przenieśliśmy się w świat Husarii, gdzie w kontuszach szlacheckich prezentowała się klasa 1c a wraz z nimi hetmanka pani Beata Trzyna. Ostatecznie konkurs wygrała klasa 1b (przyrodniczo - medyczna), natomiast klasy 1ad oraz 1c (oddział przygotowania wojskowego) zdobyli ex aequo 2 miejsce. Osobą, która stała za tym przedsięwzięciem był pan Maciej Jurasiński, który jednocześnie napisał scenariusz i zajął się reżyserką. Poza klasami pierwszymi, na scenie wystąpiły również wspaniałe artystki: Katarzyna Martowicz, która brawurowo prowadziła całą imprezę, oraz swoim wspaniałym śpiewem umilały czas Anna Pudysz  Karolina Wrona, Alicja Sacharzec.

        Żeby tradycji stało się zadość, ni stąd ni zowąd, na sali w auli pojawiły się pierwszaki. Jaka była wszystkich radość, gdy okazało się, że byli to nauczyciele
        w składzie: panie- Ewa Hadam, Joanna Grzelak, Katarzyna Kłyż oraz panowie – Maciej Jurasiński oraz Wojciech Tarnawski. Po ich występie nastąpił finał zabawy, podczas którego chętni uczniowie mieli zgadywać, kto jest kim ze starej fotografii z dzieciństwa. Oczywiście na zdjęciach prezentowali się nauczyciele. Quiz

      • Wycieczka klas trzecich do Krakowa i okolic

      • 17.10.2021
      • W dniach 11-13 października uczniowie klas 3as i 3 cs wraz z wychowawczyniami panią Katarzyną Kłyż i panią Iwoną Sarnicką uczestniczyli w wycieczce do Chochołowa, Krakowa, Ogrodzieńca i Charsznica. W ciągu trzech dni udało się zrealizować dość napięty program. Najpierw były kąpiele w termach chochołowskich, następnie park linowy i zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu, a w ostatnim dniu spacer po Starym Mieście w Krakowie i laserowy paintball. Na nocleg zjeżdżaliśmy do hotelu Planeta w Charsznicy. Była dyskoteka i pizza niespodzianka. Atrakcji nie brakowało. W Ogrodzieńcu szukaliśmy kamiennych ślimaków, a w okolicach Sukiennic można było spotkać prawdziwą Krakowiankę. Bezpiecznie tam i z powrotem przewiózł nas pan Wiesław Hadam, któremu bardzo dziękujemy. Ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

      • Klasy politechniczne naszej szkoły objęte patronatem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej

      • 17.10.2021
      • Miło nam poinformować, że od września 2021r. klasy politechniczne naszej szkoły zostały objęte patronatem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej.

        W ramach współpracy z uczelnią nasi uczniowie będą uczestniczyć w wykładach popularno-naukowych prowadzonych przez wykładowców Politechniki, odbywać wizyty studyjne w laboratoriach uczelni a także uczestniczyć w ciekawych lekcjach z fizyki prowadzonych przez wykładowców i studentów wyższej uczelni.

        Dzięki współpracy uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę z fizyki, chemii czy informatyki, lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego z tych przedmiotów a także świadomie dokonać wyboru w przyszłości kierunku studiów.

        Miło nam poinformować, że od września 2021r. klasy politechniczne naszej szkoły zostały objęte patronatem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej.

        W ramach współpracy z uczelnią nasi uczniowie będą uczestniczyć w wykładach popularno-naukowych prowadzonych przez wykładowców Politechniki, odbywać wizyty studyjne w laboratoriach uczelni a także uczestniczyć w ciekawych lekcjach z fizyki prowadzonych przez wykładowców i studentów wyższej uczelni.

        Dzięki współpracy uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę z fizyki, chemii czy informatyki, lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego z tych przedmiotów a także świadomie dokonać wyboru w przyszłości kierunku studiów.

      • Zbiórka na Dom Dziecka w Dynowie

      • 13.10.2021
      • Samorząd Uczniowski w naszej szkole chętnie angażuje się w akcje charytatywne, zwłaszcza gdy chodzi o lokalną społeczność. W ubiegłym tygodniu urządziliśmy zbiórkę na Dom Dziecka w Dynowie, podczas której zebraliśmy 285 zł. Serdecznie dziękujemy

      • Sztafetowe biegi przełajowe

      • 13.10.2021
      •  

        Dynów 07.10.2021

        Wicemistrzowie powiatu rzeszowskiego w sztafetowych biegach przełajowych:

        Sebastian Kustra, Grzegorz Baran, Adrian Koczarga, Michał Babiś, Karol Domin.

        Rezerwowi: Jakub Tworzydło, Kacper Wandas.

        Duże brawa i gratulacje!!!

      • Udział w akcji "Szkoło pomóż i Ty"

      • 13.10.2021
      • W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych Samorząd Uczniowski zaangażował się w sprzedaż cegiełek w ramach akcji "Szkoło pomóż i Ty" na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Dzięki szczodrości uczniów i nauczycieli udało się zebrać 190 zł, które przekażemy fundacji.

      • Ognisko klasy II b

      • 13.10.2021
      • W czwartkowe popołudnie 7 października uczennice klasy II B wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Ruchlewicz i panią Joanną Grzelak spotkały się przy ognisku. Było wspólne pieczenie kiełbasek i spacery wzdłuż brzegu Sanu. Pogoda i humory dopisały, a frekwencja była prawie stuprocentowa

      • Zajęcia na terenie GOS Staroniwa w Rzeszowie

      • 12.10.2021
      • Kadeci w oddziałach przygotowania wojskowego nie marnują czasu i szkolą się w ramach wojskowego dnia szkoleniowego. 23.09 zajęcia odbyły się na terenie GOS Starowniwa w Rzeszowie. Uczniowie ćwiczyli zachowanie żołnierza w różnych sytuacjach taktycznych min. na kontakt ogniowy, w terenie otwartym, zurbanizowanym, a także działania po wejściu w kontakt i zerwanie kontaktu w sekcji dwuosobowej. 30.09 tematem zajęć były działania w rejonie ześrodkowania, czynności w składzie elementów ubezpieczenia bezpośredniego, patrolowanie, działanie na posterunku kontrolnym 07.10 kadeci poznali zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim.

      • Ślubowanie kadetów oddziału przygotowania wojskowego

      • 09.10.2021
      • W piątek 8 października 2021r. 30 kadetów drugiej klasy oddziału przygotowania wojskowego złożyło w obecności zaproszonych gości, rodziców oraz starszych i młodszych kolegów ślubowanie. Uroczystość miała miejsce w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie a uświetnili ją swą obecnością Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz, Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak, mjr Konrad Radzik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie, kpt. Daniel Buż, dowódca 4 kompanii 31 batalionu lekkiej piechoty 3 Podkarpackiej Brygady OT w Rzeszowie, radni Powiatu Rzeszowskiego Ewa Hadam i Aleksander Stochmal, przewodniczący Rady Gminy Dynów Franciszek Pilip, Komendant Policji w Dynowie Mariusz Pilszak,  reprezentujący Nadleśniczego Nadleśnictwa Dynów Paweł Pawłowski, przewodnicząca Rady Rodziców pani Irena Baran, emerytowani nauczyciele szkoły oraz rodziny kadetów składających ślubowanie.

        Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego, dyrektor szkoły Elżbieta Klaczak-Łach powitała gości i podkreśliła wagę wydarzenia nie tylko dla społeczności szkolnej ale i lokalnego środowiska. Następnie przedstawiła czym są oddziały przygotowania wojskowego i jakie możliwości dają uczniom,. którzy podjęli w nich naukę. W dalszej części uroczystości głos zabrał Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz, gratulując kadetom wyboru klasy a szkole prowadzenia edukacji wojskowej tak ważnej dla przyszłości kraju. Słowa do młodzieży skierował też ks. prał. Norbert Podhorecki, proboszcz parafii Dynów, przekazując list z życzeniami i pięknym ponadczasowym przesłaniem. Częścią kulminacyjną uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar szkoły przez kadetów oddziału przygotowania wojskowego. Po odczytaniu roty, pani dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach podkreśliła, że złożenie ślubowania to zaszczyt ale i obowiązek .Życzyła kadetom, by wypowiedziane przez nich słowa przysięgi jak najdłużej pozostały w sercu, by nigdy nie splamili złym zachowaniem munduru, który noszą, by zawsze byli piękną wizytówką Powiatu Rzeszowskiego, miasta Dynowa i szkoły.

        Podziękowała również tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziału przygotowania wojskowego w szkole. Słowa podziękowania oraz kwiaty złożyli również kadeci OPW, dziękując Zarządowi Powiatu Rzeszowskiego na czele ze Starostą Rzeszowskim Józefem Jodłowskim oraz Wicestarostą Rzeszowskim Markiem Sitarzem, dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariuszowi Słocie oraz kpt. Danielowi Bużowi, koordynatorowi OPW z ramienia WOT, Małgorzacie Rauch Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty  dowódcy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie ppłk. dypl. Januszowi Kwietniowi, dyrektor szkoły Elżbiecie Klaczak-Łach, koordynatorce ds. wojskowych w szkole pani Beacie Trzynie oraz wychowawcy klasy Bogdanowi Peszkowi.

         Kwintesencją uroczystości był program artystyczny w wykonaniu młodzieży liceum, w którym piękne słowa o potrzebie pamiętania o ojczyźnie i ponadczasowych wartościach, wzmocnione przesłaniem Jana Pawła II, przeplatały się z równie pięknie wykonanymi piosenkami. Program, którego autorami były panie Katarzyna Kłyż – polonistka  oraz pani Karolina Próchnicka – nauczycielka muzyki,  spotkał się z dużym uznaniem gości.

        Po programie głos zabrali Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak oraz Komendant Policji w Dynowie Mariusz Pilszak, gratulując kadetom wyboru edukacji wojskowej, artystom pełnego wzruszeń programu i szkole ważnej dla środowiska lokalnego uroczystości.

        Na zakończenie pani dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach jeszcze raz podziękowała wszystkim za obecność i zaprosiła na poczęstunek. Uroczystość zakończyła  się w miłej, rodzinnej atmosferze.

         

        Oddział Przygotowania Wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

        Odziały przygotowania wojskowego to nowy rodzaj klas mundurowych, funkcjonujący od września 2020r., nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Na podstawie decyzji nr 57 Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r., od 1 września 2020 r.  taki oddział funkcjonuje również w naszej szkole jako jeden ze 149 w Polsce i jeden z 9 w województwie podkarpackim. Oddział został utworzony dzięki podjęciu decyzji o utworzeniu OPW przez Powiat Rzeszowski oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii dotyczącej szkolenia w tym oddziale od Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień. Jednostką patronacką OPW została 3 Podkarpacka Brygada OT w Rzeszowie Uczniowie tego oddziału, zainteresowani służbą kandydacką  w  akademiach wojskowych, zawodową służbą wojskową, terytorialną służbą wojskową oraz zasileniem rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, realizują na mocy porozumienia podpisanego z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej, program szkolenia opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Planowany zakres  preferencji dla absolwentów OPW pragnących związać się z wojskiem po ukończeniu szkoły:

        • Punkty na uczelniach wojskowych
        • Przy podjęciu służby zawodowej – możliwość podjęcia służby niezwłocznie po służbie przygotowawczej
        • Preferencje w WOT – skrócone do 9 dni szkolenie początkowe
        • Preferencje przyjęcia na moduł podoficerski w Legii Akademickiej.

        Minimalna liczba godzin przewidziana  na zajęcia realizowane w ciągu nauki w liceum ogólnokształcącym wynosi 230 godz. . Przewidziano w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy. Każdy uczeń klasy I OPW otrzymał komplet umundurowania o wartości 1320 zł a szkoła zyskała potrzebny do realizacji szkolenia pakiet wyposażenia specjalistycznego o wartości 63 700 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł  105 940 zł, w tym wysokość dotacji przyznanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej wyniosła 84 752 zł a wkład własny Powiatu Rzeszowskiego 21 188 zł., za co z całego serca dziękujemy.

         

         

        Ślubowanie kandydatów

        oddziału przygotowania wojskowego

        w Liceum Ogólnokształcącym

        im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

                   

        W piątek 8 października 2021r. 30 kadetów drugiej klasy oddziału przygotowania wojskowego złożyło w obecności zaproszonych gości, rodziców oraz starszych i młodszych kolegów ślubowanie. Uroczystość miała miejsce w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie a uświetnili ją swą obecnością Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz, Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak, mjr Konrad Radzik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie, kpt. Daniel Buż, dowódca 4 kompanii 31 batalionu lekkiej piechoty 3 Podkarpackiej Brygady OT w Rzeszowie, radni Powiatu Rzeszowskiego Ewa Hadam i Aleksander Stochmal, przewodniczący Rady Gminy Dynów Franciszek Pilip, Komendant Policji w Dynowie Mariusz Pilszak,  reprezentujący Nadleśniczego Nadleśnictwa Dynów Paweł Pawłowski, przewodnicząca Rady Rodziców pani Irena Baran, emerytowani nauczyciele szkoły oraz rodziny kadetów składających ślubowanie.

        Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego, dyrektor szkoły Elżbieta Klaczak-Łach powitała gości i podkreśliła wagę wydarzenia nie tylko dla społeczności szkolnej ale i lokalnego środowiska. Następnie przedstawiła czym są oddziały przygotowania wojskowego i jakie możliwości dają uczniom,. którzy podjęli w nich naukę. W dalszej części uroczystości głos zabrał Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz, gratulując kadetom wyboru klasy a szkole prowadzenia edukacji wojskowej tak ważnej dla przyszłości kraju. Słowa do młodzieży skierował też ks. prał. Norbert Podhorecki, proboszcz parafii Dynów, przekazując list z życzeniami i pięknym ponadczasowym przesłaniem. Częścią kulminacyjną uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar szkoły przez kadetów oddziału przygotowania wojskowego. Po odczytaniu roty, pani dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach podkreśliła, że złożenie ślubowania to zaszczyt ale i obowiązek .Życzyła kadetom, by wypowiedziane przez nich słowa przysięgi jak najdłużej pozostały w sercu, by nigdy nie splamili złym zachowaniem munduru, który noszą, by zawsze byli piękną wizytówką Powiatu Rzeszowskiego, miasta Dynowa i szkoły.

        Podziękowała również tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziału przygotowania wojskowego w szkole. Słowa podziękowania oraz kwiaty złożyli również kadeci OPW, dziękując Zarządowi Powiatu Rzeszowskiego na czele ze Starostą Rzeszowskim Józefem Jodłowskim oraz Wicestarostą Rzeszowskim Markiem Sitarzem, dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariuszowi Słocie oraz kpt. Danielowi Bużowi, koordynatorowi OPW z ramienia WOT, Małgorzacie Rauch Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty  dowódcy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie ppłk. dypl. Januszowi Kwietniowi, dyrektor szkoły Elżbiecie Klaczak-Łach, koordynatorce ds. wojskowych w szkole pani Beacie Trzynie oraz wychowawcy klasy Bogdanowi Peszkowi.

         Kwintesencją uroczystości był program artystyczny w wykonaniu młodzieży liceum, w którym piękne słowa o potrzebie pamiętania o ojczyźnie i ponadczasowych wartościach, wzmocnione przesłaniem Jana Pawła II, przeplatały się z równie pięknie wykonanymi piosenkami. Program, którego autorami były panie Katarzyna Kłyż – polonistka  oraz pani Karolina Próchnicka – nauczycielka muzyki,  spotkał się z dużym uznaniem gości.

        Po programie głos zabrali Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak oraz Komendant Policji w Dynowie Mariusz Pilszak, gratulując kadetom wyboru edukacji wojskowej, artystom pełnego wzruszeń programu i szkole ważnej dla środowiska lokalnego uroczystości.

        Na zakończenie pani dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach jeszcze raz podziękowała wszystkim za obecność i zaprosiła na poczęstunek. Uroczystość zakończyła  się w miłej, rodzinnej atmosferze.

         

        Oddział Przygotowania Wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

        Odziały przygotowania wojskowego to nowy rodzaj klas mundurowych, funkcjonujący od września 2020r., nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Na podstawie decyzji nr 57 Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r., od 1 września 2020 r.  taki oddział funkcjonuje również w naszej szkole jako jeden ze 149 w Polsce i jeden z 9 w województwie podkarpackim. Oddział został utworzony dzięki podjęciu decyzji o utworzeniu OPW przez Powiat Rzeszowski oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii dotyczącej szkolenia w tym oddziale od Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień. Jednostką patronacką OPW została 3 Podkarpacka Brygada OT w Rzeszowie Uczniowie tego oddziału, zainteresowani służbą kandydacką  w  akademiach wojskowych, zawodową służbą wojskową, terytorialną służbą wojskową oraz zasileniem rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, realizują na mocy porozumienia podpisanego z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej, program szkolenia opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Planowany zakres  preferencji dla absolwentów OPW pragnących związać się z wojskiem po ukończeniu szkoły:

        • Punkty na uczelniach wojskowych
        • Przy podjęciu służby zawodowej – możliwość podjęcia służby niezwłocznie po służbie przygotowawczej
        • Preferencje w WOT – skrócone do 9 dni szkolenie początkowe
        • Preferencje przyjęcia na moduł podoficerski w Legii Akademickiej.

        Minimalna liczba godzin przewidziana  na zajęcia realizowane w ciągu nauki w liceum ogólnokształcącym wynosi 230 godz. . Przewidziano w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy. Każdy uczeń klasy I OPW otrzymał komplet umundurowania o wartości 1320 zł a szkoła zyskała potrzebny do realizacji szkolenia pakiet wyposażenia specjalistycznego o wartości 63 700 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł  105 940 zł, w tym wysokość dotacji przyznanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej wyniosła 84 752 zł a wkład własny Powiatu Rzeszowskiego 21 188 zł., za co z całego serca dziękujemy.