W dniach 09-11.04 w 3. Batalionie Inżynieryjnym w Nisku kadeci klas OPW brali udział w zawodach sportowo-obronnych. 15 drużyn z Oddziałów Przygotowania Wojskowego i Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych musiały sprostać wymagającym konkurencjom takim jak strzelanie i obsługa broni, rzut granatem, bieg 2,5 km z zadaniami wojskowymi (ewakuacja rannego, zakładanie maski pgaz., taktyczne pokonywanie terenu), dostarczanie amunicji czołgając się, ustawianie miny przeciwpancernej i wykonanie pojedynczego okopu do strzelania z postawy leżącej. Zawody te, oprócz rywalizacji, to okazja do kształtowania postaw proobronnych, doskonalenia wiedzy i umiejętności wojskowych, kondycji fizycznej, a także integracji z kadetami innych szkół. Naszą szkołę reprezentowali: kapitan zespołu Sebastian Kustra (3c) , Maja Potoczna (3c) ,Michał Babiś (3c), Michał Piskorek (3c) , Weronika Twardak (2c) , Łucja Sas (2c), Mikołaj Opałka (2c) . W debiutanckim występie grupa osiągnęła dobry wynik i zdobyła cenne doświadczenia do kolejnych startów. Dziękujemy za wspaniałą postawę i walkę.
Aktualności
Udział uczniów klas mundurowych w miejskich obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 04.05.2023
W środę 3 maja obchodzono 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zainaugurowała msza w intencji Ojczyzny, w której wzięli uczniowie klasy wojskowej i OPW. Po nabożeństwie zgromadzeni na uroczystości przemaszerowali na rynek miasta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, gdzie przy hymnie państwowym została wciągnięta na maszt flaga.
Udział kadetów w Dynowskim Marszu Patriotycznym
- 27.04.2023
W dniu dzisiejszym (27 kwietnia) kadeci naszego liceum uczestniczyli w Dynowskim Marszu Patriotycznym na trasie od kościoła parafialnego w Dynowie do Krzyża Katyńskiego, upamiętniającego 59 rocznicę zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach pochodzących z Dynowa. Kadeci złożyli znicz oddając cześć poległym.
Informacja dla maturzystów
- 27.04.2023
Szanowni Państwo,
w związku z otrzymanymi informacjami dotyczącymi wzywania przed powiatowe komisje lekarskie określonych osób podlegających kwalifikacji wojskowej w 2023 r. w dniach, kiedy uczestniczą one w egzaminach maturalnych, informuję iż istnieje możliwość zmiany wyznaczonego terminu stawiennictwa (poprzez kontakt z organem wzywającym), jeżeli koliduje z terminem matur lub innych zdarzeń losowych uniemożliwiających to stawiennictwo.
EGZAMIN MATURALNY TO WAŻNA PRZYCZYNA Z POWODU KTÓREJ MOŻNA SIĘ NIE STAWIĆ PRZED POWIATOWĄ LEKARSKĄ!!!
Osoba wzywana znając harmonogram swoich egzaminów może zaproponować organowi wzywającemu nowy termin stawienia się przed komisją.
Podstawą takiego działania jest § 6 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27.02.2023 w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 440):
„Jeżeli osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej nie może z ważnych przyczyn stawić się w określonym terminie i zawiadomi o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza tej osobie inny niż określony w wezwaniu termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.”
Bardzo proszę o niezwłoczne doprowadzenie tej informacji do maturzystów Państwa placówek oświatowych.
Z upoważnienia
Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji
Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji
mjr Konrad RADZIK
Zapraszamy do udziału
- 27.04.2023
Zapraszamy do udziału I Otwartym Turnieju Strzeleckim imienia majora Józefa Rzepki, organizowanym z inicjatywy Powiatu Rzeszowskiego i Starosty Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego.
Więcej informacji na stronie: https://powiat.rzeszowski.pl/turniejstrzelecki/
Europejski Dzień Śniadania
- 24.04.2023
W dniu 24 kwietnia uczniowie naszej szkoły obchodzili Europejski Dzień Śniadania. W tym dniu każda klasa miała przygotować wspólne śniadanie. Celem wspólnej akcji bylo przypomnienie o tym jak ważną role dla zdrowia człowieka odgrywa pierwszy posiłek w ciagu dnia oraz integracja uczniów przy wspólnym śniadaniu. "Znajdź czas na śniadanie" - to hasło przewodnie Europejskiego Dnia Śniadania organizowanego od 2012 roku. Według zasad zdrowego żywienia w ciągu dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Taki rozkład posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i właściwej masy ciała. Śniadanie powinno stanowić 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na energie, dlatego nie powinniśmy go pomijać. I miejsce za przygotowanie pełnowartościowego śniadania uzyskały klasy 1 b i 3 ad.
8
Sprawozdanie ze szkolenia w zakresie komunikacji strategicznej
- 24.04.2023
W związku z realizacją projektu Ministra Obrony Narodowej zakładającego wprowadzenie przedmiotu "Komunikacja Strategiczna" w Oddziałach Przygotowania Wojskowego uczniowie klasy IC, II C, III c OPW i klasy wojskowej (104 uczniów) Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie przeszli szkolenie z zakresu komunikacji strategicznej. Założeniem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat funkcjonowania w środowisku informacyjnym oraz uświadomienie im wpływu ich osobistych postaw i działań na kształtowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego.
Zajęcia przeprowadził starszy kapral Jacek Florkiewicz z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego. Zajęcia obejmowały 4 bloki tematyczne i 4 jednostki lekcyjne :
- Środowisko informatyczne
- Zagrożenia środowiska informacyjnego
- Polityka informacyjna MON
- Komunikacja
Pierwsze dwa tematy były wprowadzeniem teoretycznym, obejmującym przede wszystkim samą komunikację strategiczną, a także autoprezentację, współczesne media czy politykę informacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej. W części praktycznej uczniowie zdobyli kompetencje w redagowaniu komunikatów i informacji prasowych, prowadzeniu mediów społecznościowych, udzielaniu wywiadów, organizacji wydarzeń medialnych oraz koordynacji działań w szeroko pojętym środowisku informacyjnym.
Zajęcia zostały przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie pod względem merytorycznym jak i praktycznym. Prowadzący w sposób prosty, jasny i konkretny przekazywał bardzo istotne informacje.
W czasie zajęć panowała przyjazna atmosfera, sprzyjająca otwartości uczniów i swobodnej wypowiedzi. Uczniowie określili warsztaty jako bardzo ciekawe, chętnie wzięliby udział w kolejnych, ponieważ tematy, tj. cyberprzestępczość, ataki hakerskie, dezinformacja czy działalność trolli, to zagadnienia niezwykle ważne, na czasie, wpływające na życie nas wszystkich, warto więc mieć świadomość ich istnienia i sposobów reagowania na nie. Umiejętności te będą dla uczniów bardzo przydatne również w codziennych kontaktach rówieśniczych.
Uczniowie chętnie dyskutowali na temat dezinformacji i zjawiska bańki informacyjnej , zastanawiali się jak dezinformacja i manipulacja informacją wpływaja na zachowanie odbiorcy, dlaczego dezinformacja jest niebezpieczna, jak ją rozpoznać i jak się przed nią bronić i jak dbać o bezpieczeństwo w sieci.
Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym EUREKA
- 24.04.2023
3 marca 2023 został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Fizyczny EUREKA, w którym z naszej szkoły wzięło udział 65 uczniów klas 1, 2 i 3. Konkurs ten miał na celu upowszechniać i rozwijać wśród młodzieży wiedzę i zamiłowanie do nauk ścisłych. Najlepszy wynik i 3 miejsce w kraju zdobył uczeń kl 1a Oskar Sarnicki oraz czterech uczniów zdobyło wyróżnienie: Oliwier Pilip (kl.3ad) , Dawid Toczek (kl.1a), Maksymilian Krawiec (kl.2a) , Martin Biernasiewicz ( kl. 3ad) Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Szkolnym organizatorem konkursu była I. Sarnicka
Sukcesy naszych uczniów w powiatowej Licealiadzie w drużynowo-indywidualnych biegach przełajowych
- 20.04.2023
W dniu 14.04.2023 r. Liceum Ogólnokształcące w Dynowie było organizatorem powiatowej Licealiady w drużynowo-indywidualnych biegach przełajowych. W zawodach wystartowały szkoły z: ZSTW w Trzcianie, ZS w Sokołowie Młp., ZSzZ w Dynowie, LO w Dynowie. Drużyna dziewcząt w składzie: Paulina Chorążykiewicz, Gabriela Twardak, Gabriela Marszałek, Maja Potoczna, Łucja Sas, Ewa Młynarska zajęła I miejsce. Indywidualnie wśród dziewcząt I miejsce zajęła Gabriela Marszałek, III miejsce zajęła Gabriela Twardak. Drużyna chłopców w składzie: Michał Babiś, Sebastian Kustra, Paweł Grzegorzak, Dawid Tworzydło, Jakub Siry, Michał Piskorek zajęła II miejsce. Obie nasze drużyny wywalczyły awans do zawodów rejonowych.
W dniu 17.04.2023 r. w Kolbuszowej odbyła się rejonowa Licealiada w drużynowo-indywidualnych biegach przełajowych. Drużyna dziewcząt w składzie: Paulina Chorążykiewicz, Gabriela Twardak, Gabriela Marszałek, Maja Potoczna, Łucja Sas, Ewa Młynarska zajęła V miejsce. Drużyna chłopców w składzie: Michał Babiś, Sebastian Kustra, Paweł Grzegorzak, Dawid Tworzydło, Jakub Siry, Mikołaj Opałka, Michał Piskorek zajęła III miejsce
Opiekunami biegaczy i biegaczek byli nauczyciele wychowania fizycznego. p. Bogdan Peszek i p. Adam Żak.
2
5 miejsce w konkursie "Turbolandeskunde - wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego"
- 24.04.2023
W naszej szkole nie ma miejsca na monotonię!!! Już po raz VIII reprezentowaliśmy nasze liceum w kolejnej edycji konkursu "Turbolandeskunde - wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego". Tym razem wspinaliśmy się po austriackiej części Alp i dotknęliśmy wszelkich aspektów życia w tym kraju. Bardzo pięknie wpisuje się ta wiedza w nasze plany na przyszły rok, gdyż udajemy się z uczniami w ramach Programu Erasmus + właśnie do austriackiej szkoły. Emocje sięgały dzisiaj zenitu. W ostatecznej klasyfikacji mamy V miejsce. Dziękuję dziewczynom za chęć udziału w konkursie, gdyż jest to ogrom pracy, a do konkursu przystąpiło 19 szkół średnich z regionu, co też świadczy o naszym zaangażowaniu!! Ewa Młynarska, Michalina Wandas i Nikola Wiśniowska wykonałyście kawał dobrej roboty!!
Nagrody w konkursie "Podkarpacka Tęcza"
- 24.04.2023
13 kwietnia uczestniczyliśmy w gali XXIII. edycji konkursu " Podkarpacka Tęcza", organizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Dynowie. Wśród nagrodzonych uczestników z naszego liceum są: Liwia Radoń - wyróżnienie w kategorii plastycznej (pod opieką Katarzyny Kłyż) oraz Oliwia Wiśniowska - 3 miejsce w kategorii multimedialnej ( pod opieką Joanny Krajcarskiej ) .Serdeczne gratulacje !!!
Wykłady na URz
- 20.04.2023
17 kwietnia odbył się kolejny wyjazd grupy naszych uczniów na Uniwersytet Rzeszowski. Tym razem młodzież uczestniczyła w wykładach podczas których poruszane były następujące zagadnienia:
1.Skomplikowane stosunki polsko-żydowskie w czasie niemieckiej okupacji na przykładzie województwa podkarpackiego- Dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy
2. Podróż koleją w XIX wieku -Dr Dariusz Opaliński
3. Kobieta w małżeństwie i rodzinie w dobie średniowiecza -Dr Renata Trawka
NABÓR ELEKTRONICZNY DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH POWIATU RZESZOWSKIEGO
- 12.04.2023
Nabór na rok szkolny 2023/2024 prowadzony jest w elektronicznym systemie vEdukacja:
https://podkarpacie.edu.com.pl,
w którym gromadzone są dane na temat szkół, tworzonych przez nie oddziałów oraz pełne informacje na temat kandydatów. Ważnym celem wykorzystania systemu komputerowego w trakcie rekrutacji jest ograniczenie liczby dokumentów i liczby wizyt kandydata w szkołach. W tradycyjnym przypadku, kandydując do trzech szkół uczeń musiał wszystkie je odwiedzić i we wszystkich złożyć podania. Dzięki wykorzystaniu systemu kandydat posługuje się wyłącznie jednym podaniem, bez względu na liczbę szkół, które wybrał i kontaktuje się wyłącznie z jedną szkołą.
Kandydat do szkoły ponadpodstawowej może złożyć podanie do każdej ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Rzeszowski, rejestrując konto kandydata na stronie internetowej:
https://podkarpacie.edu.com.pl
I. Kandydat, po dokonaniu rejestracji w systemie vEdukacja Nabór może:
- złożyć wniosek elektronicznie – podpisać wniosek przez rodzica/opiekuna prawnego profilem zaufanym – samo podpisanie wniosku profilem zaufanym nie jest wystarczające, należy jeszcze zaznaczyć opcję „złóż wniosek” (złożenie wniosku elektroniczne, nie wymaga składania wniosku w wersji papierowej),
- złożyć wniosek osobiście, wówczas należy wydrukować zarejestrowany w systemie wniosek, podpisać wniosek przez kandydata oraz rodzica/opiekuna prawnego i dostarczyć do szkoły I wyboru,
II. Kandydat, bez rejestracji w systemie vEdukacja Nabór może:
- pobrać ze strony szkoły formularz wniosku: https://podkarpacie.edu.com.pl/kandydat/app/downloads.html,
- uzupełnić ręcznie i podpisać wniosek przez kandydata oraz rodzica/opiekuna prawnego a następnie dostarczyć do szkoły prowadzonej przez Powiat Rzeszowski.
Poza drukiem wniosku system generuje również druk potwierdzenia przyjęcia podania przez szkołę. Na druku tym szkoła przyjmująca od kandydata wniosek potwierdza, że wniosek ten został złożony.
Uwaga: Na wspomnianym wyżej potwierdzeniu szkoła stwierdza jedynie, że kandydat dostarczył wniosek. Nie jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez szkołę.
Kandydat dokonuje wyboru trzech szkół (przez szkołę należy rozumieć nie Zespół Szkół, ale konkretną szkołę np. Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół ….). W obrębie tych trzech szkół może wybrać dowolną liczbę oddziałów. Przy dokonywaniu preferencji należy pamiętać o kolejności wyborów.
Lista preferencji kandydata jest to lista wszystkich klas, do których chce on kandydować, uszeregowanych od klasy, na której najbardziej mu zależy, do klasy, na której zależy mu najmniej. Kandydat, któremu wyniki pozwalałyby zostać przyjętym do kilku klas, zostanie umieszczony w tej z nich, która znajduje się najwyżej na jego liście preferencji.
Uwaga: Należy pamiętać, że im dłuższa jest lista preferencji, tym większe szanse kandydata na to, że zostanie przyjęty.
Szkoła pierwszego wyboru dla kandydata jest to szkoła otwierająca klasę, która znajduje się na pierwszym miejscu listy preferencji kandydata, czyli tę, na której kandydatowi najbardziej zależy. Punkt naboru właściwy dla szkoły pierwszego wyboru zajmuje się obsługą danego kandydata – przyjmuje, przechowuje oraz weryfikuje jego dokumenty oraz wykonuje inne czynności związane z obsługą kandydata.
Weryfikacja zgłoszeń jest to sprawdzenie otrzymanego od kandydata dokumentu papierowego (na tym etapie wniosku) pod względem formalnym oraz porównanie zawartości tego dokumentu z danymi znajdującymi się w bazie danych systemu, a następnie na tej podstawie jego zaakceptowanie bądź odrzucenie. Weryfikacji dokonuje się celem uwierzytelnienia danych przechowywanych w centralnej bazie danych. Od chwili zaakceptowania wniosku zablokowana zostaje możliwość dokonywania zmian w zgłoszeniu, dzięki czemu wprowadzone dane są wiarygodne i mogą służyć w dalszej części procesu rekrutacji.
Przydział do klas następuje w terminie ustalonym w harmonogramie prowadzenia naboru.
Następnie kandydat, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa musi potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej, do której został przyjęty, poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.
Uwaga: Należy pamiętać o tym, że złożenie oryginałów dokumentów potwierdza wolę uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej i jest obowiązkowe.
Wypełniając wniosek o przyjęcie do szkoły należy pamiętać, że:
- Można kandydować do trzech szkół
- W każdej z wybranych szkół uczeń może wybrać dowolną liczbę klas.
- Im więcej klas zostanie wskazanych we wniosku, tym bardziej wzrastają szanse dostania się do jednej z nich.
- Wypełniony wniosek należy złożyć w szkole, która na liście wyborów znalazła się jako pierwsza. Dane zostaną wpisane do systemu komputerowego z uwzględnieniem wszystkich wskazanych szkół.
- Bardzo ważne jest odpowiednie uszeregowanie swoich wyborów. Kolejność wpisywania poszczególnych klas do tabeli jest bardzo ważna. Na pierwszym miejscu musi znaleźć się ta klasa, o której uczeń najbardziej marzy. Komputer szukając dla kandydata miejsca w klasie będzie rozpatrywał kolejne propozycje według wskazanej przez ucznia kolejności, tak długo, aż znajdzie miejsce w którejś ze wskazanych klas. Wtedy uczeń zostanie automatycznie wpisany na listę przyjętych do tej klasy, a pozostałe klasy z listy nie będą już rozpatrywane.
Wyróżnienie w konkursie matematycznym
- 11.04.2023
Przed świętami opublikowana została lista wyróżnionych w konkursie matematycznym.
Maksymilian Krawiec otrzymał wyróżnienie w Podkarpackim Konkursie Matematycznym im Franciszka Leji. Serdecznie gratulujemy Maksymilianowi oraz opiekunowi Panu Z.Tesznarowi.
Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się na początku czerwca 2023 r.
Uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych
- 05.04.2023
Alleluja . Jezus żyje!
W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a także i radości, jaką ze sobą niosą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne.
Z tej ważnej okazji uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem D.Kusińskiej, przygotowali montaż muzyczno- słowny wprowadzający nas do obchodów Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy.
4
Dni Otwarte w Kolegium Nauk Medycznych
- 03.04.2023
W dniu 31 marca 2023 r. uczniowie klasy 4b i 3b uczestniczyli w dniach otwartych w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni na rok akademicki 2023/ 2024. Młodzież uczestniczyła w ciekawych wykładach oraz pokazach przygotowanych przez kadrę uczelni oraz studentów.
1