Zuzanna Radoń i Oliwia Wiśniowska uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie są laureatkami I miejsca (Zuzanna Radoń) oraz wyróżnienia (Oliwia Wiśniowska) w ogólnopolskim konkursie historycznym „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”, którego organizatorami był Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Poznaniu oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych z siedzibą w Poznaniu.
W ramach nagrody uczennice wraz z opiekunką konkursu p. Martą Twardak wzięły udział w wyjeździe do Niemiec, Włoch i Austrii w dniach 13-21 maja 2024 r. Podczas dziewięciodniowej podróży odwiedziły następujące miejsca:
- Obóz koncentracyjny Flossenbürg na terenie północno-wschodniej Bawarii w Niemczech, gdzie w latach 1938–1945 przebywało przeszło 96 000 więźniów. Teren obozu jest obecnie miejscem pamięci. Podczas zwiedzania uczestnicy mieli możliwość wysłuchania opowieści obozowych oraz spotkać się z wnuczką zamordowanego w tym obozie Polaka. Złożyli również kwiaty i znicze na symbolicznym pomniku pomordowanych.
- Polski Cmentarz Wojenny w Loreto – jedna spośród czterech polskich nekropolii usytuowanych na ziemi włoskiej. Znajdują się tu groby polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy na cmentarzu uczestnicy wyjazdu zwiedzili późnogotycką bazylikę Santa Casa, wewnątrz której mieści się tzw. Święty Domek, odwiedzany corocznie przez tysiące turystów z całego świata.
- Zwiedzanie miejscowości położonych nad Jeziorem Garda :Gardone Riveria oraz Salo. Miejscowość Salo jest powiązana z Benito Mussolinim, który w latach 1943 – 1945 stworzył tu marionetkowe państwo faszystowskie, tzw. Włoską Republikę Socjalną.
- Krótki przystanek w miejscowości Venafro, gdzie znajduje pomnik i graffiti przedstawiające misia Wojtka.
- Piedimonte San Germano - udział w obchodach poświęconych rocznicy wyzwolenia miasteczka przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na uroczystościach oprócz weteranów obecni byli również przedstawiciele władz polskich oraz burmistrz miasteczka Gioacchino Ferdinandi.
- Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, spotkania z mieszkańcami miasteczka, udział w pokazie grup rekonstrukcyjnych.
- Monte Cassino - udział w głównych obchodach z okazji 80 rocznicy bitwy. W upamiętnieniu tego kluczowego dla przebiegu II wojny światowej zwycięstwa wzieli udział prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz córka gen. Andersa, Anna Maria Anders;
- Wizyta w Sanktuarium Madonna della Corona „zawieszonego miedzy niebem a ziemią”, znajdującego się w górskiej miejscowości Spiazzi na masywie Monte Baldo.
- Zamek śmierci Hartheim, gdzie w latach 1940-1944 w ramach Akcji „T4” i Akcji „14f13” zamordowano oraz poddano kremacji ponad 30 tysięcy chorych psychicznie i niepełnosprawnych, a także więźniów obozów koncentracyjnych pochodzących z kilkudziesięciu krajów Europy, w tym również z Polski.
- Upamiętnienie pomordowanych w obozach Mauthausen i Gusen, krótka wizyta przy pomniku Sarenki z Mauthausen.
Dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Stowarzyszeniu Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych za możliwości udziału w Wyjeździe Pamięci.