• Aktualności

      • #erasmusplus #studentmobility #Portugal #togetherforourplanet

      • 07.06.2023
      • Weekend podczas mobilności grupowej uczniów to cudowny czas poznawania portugalskiej kultury i nabywania nowych umiejętności. To czas dobrej zabawy!

        zwiedzanie pięknego miasteczka Viana do Castelo - pobyt w Sanktuarium św. Łucji na wzgórzu, wejście na wieżę widokową, zwiedzanie historycznego centrum i plażowanie nad oceanem

        pobyt nad oceanem w miejscowości Ofir - nauka surfingu, plażowanie i wspólne sprzątanie plaży.

      • #erasmusplus #studentmobility #Portugal #togetherforourplanet

      • 05.06.2023
      • Dla młodzieży przebywającej w Portugalii cały tydzień to czas przepełniony zajęciami, ciekawymi spotkaniami i nowymi doświadczeniami.

        Oto najciekawsze z nich:

        prezentacja szkół przez polskich i portugalskich uczniów

        projekt Save the Planet warsztaty z wykorzystaniem materiałów ekologicznych

        zajęcia na temat oszczędzania wody i energii wiatru - doświadczenia polskich i portugalskich uczniów, wykonanie prezentacji w j. angielskim. Uczniowie doskonalili umiejętność komunikowania się, pracy w grupie i umiejętności społeczne.

        zajęcia sportowe, gry integracyjne oraz tradycyjne tańce polskie i portugalskie

        zwiedzanie parku i kompleksu uniwersyteckiego w Porto

        zajęcia z nauczycielem historii, obejrzenie wystawy z modelami karaweli (statków portugalskich z okresu odkryć geograficznych) wykonanych z materiałów wtórnych ( kartony, butelki, opakowania po jajkach, nakrętki itp.)

        zajęcia w ekologicznym ogródku szkolnym. Uczniowie dowiedzieli się jak w ekologicznych uprawach wykorzystać skorupki z jajek oraz, jak stworzyć ciekawe dekoracje ogrodowe z niepotrzebnych przedmiotów, np. opon, rowerów itp

        spacer po Porto, podczas którego uczniowie poznali nowoczesne rozwiązania związane z użyciem energii (uliczne solarne lampy ledowe wykorzystana energia słoneczna) oraz ultradźwiękowe odstraszacze ptaków zamontowane na nowoczesnych budynkach. Odstraszanie ptaków w sposób humanitarny to nie tylko troska o środowisko, ale również dbałość o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych.

        pierwszy pobyt nad oceanem, w miejscowości Povoa de Varzim

        zwiedzanie miasta Barcelos - poznanie legendy o kogucie i niewinnym pielgrzymie zmierzającym do Santiago de Compostela. Kogut stał się symbolem Portugalii rozpowszechnionym na całym świecie

        gra miejska w Barcelos, podczas której uczniowie mieli za zadanie sfotografować jak najwięcej kogutów

      • Wyjazd na pokazy z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej

      • 05.06.2023
      • Dnia 31 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe na pokazy z fizyki zorganizowane przez Politechnike Rzeszowską. Atrakcyjne demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych realizowane przez pracowników politechniki pozwoliły przybliżyć młodym ludziom te obszary wiedzy, z których zrozumiem na co dzień mają na ogół duże problemy.

      • "Znane i nieznane miejsca Pamięci Narodowej" - wyzwanie dla uczniów klas OPW

      • 02.06.2023
      • Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im KEN w Dynowie biorą udział w wyzwaniu pt. "Znane i nieznane miejsca Pamięci Narodowej". Wybraliśmy Krzyż Katyński wraz z kapliczką z figurą Matki Bożej Katyńskiej. Krzyż pełni funkcję pomnika upamiętniającego dwóch, pochodzących z Dynowa oficerów i zamordowanych w Katyniu. Na krzyżu widnieje napis: „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”, a także umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona por. Józefowi Bielcowi i ppor. Antoniemu Tuckiemu – oficerom, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani w Katyniu.

        Nominujemy do wyzwania klasę mundurową w Zespole Szkół im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Szkołę Podstawową im. Bohaterów Walk Chłopskich w Harcie.

        Zapraszamy do obejrzenia filmu:

        https://www.youtube.com/watch?v=UnCtx7p8lDw

      • Kolejny sukces naszej uczennicy Oliwii Wiśniowskiej z klasy 1a.

      • 02.06.2023
      • W dniu 1 czerwca 2023 r. uczennica otrzymała wyróżnienie w konkursie „Młodzi dziennikarze dla planety” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Oliwia przygotowała pracę konkursową w formie reportażu pt. ”Drugie życia produktów = długie/drugie życie planety”.

        Reportaż dotyczył tego jak w małych społecznościach można dawać drugie życie produktom, a tym samych dbać o przyszłość naszej planety Ziemi. Uczennica przedstawiła kilka przykładów jak mieszkańcy Gminy Krzywcza pomagają swojej planecie poprzez drobne działania na rzecz środowiska naturalnego.

        W nagrodę otrzymała 500 zł oraz voucher na bezpłatny pierwszy semestr studiów na wybranym kierunku w Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej.

        W imieniu uczennicy dyplom i nagrodę odebrała opiekunka pani M. Ruchlewicz, ponieważ Oliwia przebywa obecnie w Portugalii na wyjeździe z naszej szkoły w ramach projektu Erasmus+ "Razem dla planety".

        Tematyka konkursu nawiązuje do idei zrównoważonego rozwoju w kilkunastu jego obszarach, to m.in.: wyeliminowanie ubóstwa, wyeliminowanie głodu, osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego i lepszego odżywiania oraz promowania zrównoważonego rolnictwa a także zapewnienie wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowego życia oraz promowanie dobrobytu.

        Gratulujemy Oliwii dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

      • #erasmusplus #studentmobility #Portugal #togetherfortheplanet

      • 30.05.2023
      •  

        Pierwsze dni pobytu w Portugalii, w ramach projektu Erasmus+ "Razem dla planety", upływają na poznawaniu szkoły przyjmującej Escola Secundaria Antonio Nobre oraz zwiedzaniu pięknych portugalskich miast.

        Do tej pory nasi uczniowie:

        poznali uczniów i nauczycieli szkoły przyjmującej

        poznali budynek szkoły, jej strukturę, kierunki kształcenia i system edukacyjny

        integrowali się z uczniami portugalskimi podczas oprowadzania po szkole, w trakcie zajęć integracyjnych oraz w trakcie zajęć w laboratorium przyrodniczym (uczniowie m.in. poznawali modele roztoczy wykonane drukarką 3D)

        uczestniczyli w lekcjach informatyki

        uczestniczyli w zajęciach sportowych

        zwiedzili Porto - rejs statkiem po rzece Duero, którą przecina 6 mostów, spacer najpiękniejszym mostem na stare miasto, zwiedzanie zabytkowego dworca kolejowego i najstarszego MacDonald'sa

        zwiedzili miasteczko Guimaraes, z pięknym zamkiem warownym z X wieku, pałacem królewskim i historycznym centrum

        zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, gdzie znajdują się groby pastuszków, którym objawiła się Matka Boża w 1917 r. oraz miejsca objawień Maryi

      • Udział w III Festiwalu Języka Niemieckiego

      • 30.05.2023
      • 24 maja reprezentowaliśmy nasze liceum na III. Festiwalu Języka Niemieckiego, który został zorganizowany przez Katedrę Germanistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.Na okoliczność festiwalu nasze dwie uczennice:Liwia Radoń i Adrianna Zagrobelny wykonały prace plastyczne pod hasłem : Niemieccy wynalazcy i ich dzieła.W program wydarzenia wpisana była promocja kierunku studiów, prezentacja o możliwościach zatrudnienia ze znajomością języka niemieckiego, wystąpienie Konsul Honorowej dr A.Buk oraz taneczny pokaz turniejowej pary rekrutującej się z " Resovia Saltans" .Dziękujemy serdecznie za zaproszenie.

      • Wycieczka 3c w Bieszczady

      • 30.05.2023
      • W dniach 24.05 – 26.05 2023r. młodzież z klasy 3c wzięła udział w wycieczce do Bieszczad. Zdobyli oni szczyty takie jak Tarnica, Halicz, Rozsypaniec, oraz zwiedzili Połoninę Wetlińską oraz Caryńską.

      • Nasi uczniowie w Portugalii

      • 30.05.2023
      • Witaj Portugalio- Erasmus+ 25 maja 10 uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami wyjechało w ramach programu Erasmus+ na dwutygodniowy pobyt do Portugalii, by szlifować swe umiejętności językowe, doskonalić technologię komputerową oraz realizować działania ekologiczne pod hasłem „ Razem dla planety”. W ramach pobytu uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w szkole w Porto, podejmować szereg aktywności z wymienionego wyżej zakresu, a także zwiedzać kraj i relaksować się nad oceanem. Relacje z pobytu w kolejnych aktualnościach.

      • Dzień Kadeta w naszej szkole

      • 23.05.2023
      • Dzisiaj 23.05.2023 uczniowie klas OPW i klasy wojskowej uroczystym apelem uczciły DZIEŃ KADETA. Święto to ustanowione zostało przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 roku jako Dzień Korpusu Kadeta nr 1, na cześć Karola Chodkiewicza – najmłodszego poległego kadeta i innych poległych kadetów w walkach o Górę Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego. Tego dnia towarzyszył nam Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie ppłk Dariusz Brzeżawski, który złożył życzenia naszym uczniom. W trakcie uroczystości pani dyrektor Elżbieta Klaczak – Łach wręczyła dyplomy zasłużonym kadetom: Oliwii Siry (3c), Weronice Twardak (2c) , Gabrieli Twardak (1c) i Marcie Tarnawskiej (1d).

      • I miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym

      • 21.05.2023
      • Miło nam poinformować, że nasza uczennica Oliwa Wiśniowska z klasy 1a została laureatką I miejsca VII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Poznaniu oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych z siedzibą w Poznaniu. Celem konkursu było poznanie historii własnej rodziny i napisanie pracy prezentującej jej losy w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Oliwia przygotowała niezwykle ciekawy materiał oparty na materiale źródłowym, relacjach świadków wydarzeń, wspomnieniach rodzinnych i fotografiach. Gratulujemy Oliwii i życzymy kolejnych sukcesów!

      • Udział w zawodach sportowo - obronnych

      • 14.05.2023
      • W dniach 09-11.04 w 3. Batalionie Inżynieryjnym w Nisku kadeci klas OPW brali udział w zawodach sportowo-obronnych. 15 drużyn z Oddziałów Przygotowania Wojskowego i Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych musiały sprostać wymagającym konkurencjom takim jak strzelanie i obsługa broni, rzut granatem, bieg 2,5 km z zadaniami wojskowymi (ewakuacja rannego, zakładanie maski pgaz., taktyczne pokonywanie terenu), dostarczanie amunicji czołgając się, ustawianie miny przeciwpancernej i wykonanie pojedynczego okopu do strzelania z postawy leżącej. Zawody te, oprócz rywalizacji, to okazja do kształtowania postaw proobronnych, doskonalenia wiedzy i umiejętności wojskowych, kondycji fizycznej, a także integracji z kadetami innych szkół. Naszą szkołę reprezentowali: kapitan zespołu Sebastian Kustra (3c) , Maja Potoczna (3c) ,Michał Babiś (3c), Michał Piskorek (3c) , Weronika Twardak (2c) , Łucja Sas (2c), Mikołaj Opałka (2c) . W debiutanckim występie grupa osiągnęła dobry wynik i zdobyła cenne doświadczenia do kolejnych startów. Dziękujemy za wspaniałą postawę i walkę.

      • Udział uczniów klas mundurowych w miejskich obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      • 04.05.2023
      • W środę 3 maja obchodzono 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zainaugurowała msza w intencji Ojczyzny, w której wzięli uczniowie klasy wojskowej i OPW. Po nabożeństwie zgromadzeni na uroczystości przemaszerowali na rynek miasta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, gdzie przy hymnie państwowym została wciągnięta na maszt flaga.

      • Udział kadetów w Dynowskim Marszu Patriotycznym

      • 27.04.2023
      • W dniu dzisiejszym (27 kwietnia) kadeci naszego liceum uczestniczyli w Dynowskim Marszu Patriotycznym na trasie od kościoła parafialnego w Dynowie do Krzyża Katyńskiego, upamiętniającego 59 rocznicę zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach pochodzących z Dynowa. Kadeci złożyli znicz oddając cześć poległym.

      • Informacja dla maturzystów

      • 27.04.2023
      • Szanowni Państwo,

        w związku z otrzymanymi informacjami dotyczącymi wzywania przed powiatowe komisje lekarskie określonych osób podlegających kwalifikacji wojskowej w 2023 r.  w dniach, kiedy uczestniczą one w egzaminach maturalnych, informuję iż istnieje możliwość zmiany wyznaczonego terminu stawiennictwa (poprzez kontakt z organem wzywającym), jeżeli koliduje z terminem matur lub innych zdarzeń losowych uniemożliwiających to stawiennictwo.

         

        EGZAMIN MATURALNY TO WAŻNA PRZYCZYNA Z POWODU KTÓREJ MOŻNA SIĘ NIE STAWIĆ PRZED POWIATOWĄ LEKARSKĄ!!!

        Osoba wzywana znając harmonogram swoich egzaminów może zaproponować organowi wzywającemu nowy termin stawienia się przed komisją.

         

        Podstawą takiego działania jest § 6 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27.02.2023 w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 440):

        „Jeżeli osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej nie może z ważnych przyczyn stawić się w określonym terminie i zawiadomi o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza tej osobie inny niż określony w wezwaniu termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.”

         

         

        Bardzo proszę o niezwłoczne doprowadzenie tej informacji do maturzystów Państwa placówek oświatowych.

         

        Z upoważnienia

        Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji

         

        Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji

        mjr Konrad RADZIK