• Aktualności

   • #eTwinning

   • 07.04.2022
   • 10 uczniów z klasy 2ad wzięło dziś udział w spotkaniu projektowym online z rówieśnikami z Hiszpanii, Turcji oraz Miastka (woj. pomorskie), w ramach projektu eTwinning "Ted talks. From a listener to a speaker".

    Uczniowie, w międzynarodowych zespołach, mieli za zadanie przygotować prezentację dotyczącą Celów Zrównoważonego Rozwoju.

    Więcej informacji o działaniach projektowych wkrótce.

   • Awans do zawodów rejonowych w biegach przełajowych

   • 07.04.2022
   • W dniu 29.03.2022 r. w Dynowie odbyła się powiatowa Licealiada w drużynowych i indywidualnych biegach przełajowych. Drużyna dziewcząt w składzie: Paulina Chorążykiewicz, Kinga Kamińska, Gabriela Marszałek, Maja Potoczna, Łucja Sas, Wiktoria Wilgucka zajęła I miejsce. Indywidualnie wśród dziewcząt najlepsza okazała się Gabriela Marszałek która zajęła I miejsce. Drużyna chłopców w składzie: Michał Babiś, Grzegorz Baran, Sebastian Kustra, Jakub Pilch, Jakub Tworzydło, Kacper Wandas zajęła II miejsce. Obie nasze drużyny wywalczyły awans do zawodów rejonowych. Opiekunami biegaczy i biegaczek byli nauczyciele wychowania fizycznego. p. Katarzyna Grot i p. Adam Żak.

   • Sukces naszych uczennic w Wojewódzkim Konkursie "Podkarpacka Tęcza"

   • 04.04.2022
   • W dniu 29 marca w ZSZ w Dynowie rozstrzygnięto XXII edycję Wojewódzkiego Konkursu "Podkarpacka Tęcza" pod hasłem "Pejzaże Podkarpacia". Wśród osób nagrodzonych znalazły się uczennice LO im. KEN w Dynowie. I miejsce w kategorii plastycznej konkursu zdobyła Katarzyna Gibała z klasy III as, wyróżnienie Patrycja Gierlach z klasy I ad. W kategorii fotograficznej wyróżnione zostało zdjęcie wykonane przez Olę Skałubę z klasy III bn. Udział w konkursie zaznaczyły też Oliwia Borsuk i Kamila Kijowska. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, życząc sukcesów w kolejnych konkursach. Opiekunem uczennic była pani Katarzyna Kłyż.

   • Akademia Programowania w LO Dynów

   • 03.04.2022
   • Akademia Programowania rozpoczęła się na dobre. Zainteresowani uczniowie (nie tylko klas politechnicznych) mogą małymi krokami poznawać tajniki programowania oraz pracy programisty.  Zajęcia prowadzi nasz absolwent, a obecnie programista w firmie kruko:io Bartek Słysz, któremu dziękujemy za poświęcony czas i cierpliwość.Akademia Programowania rozpoczęła się na dobre. Zainteresowani uczniowie (nie tylko klas politechnicznych) mogą małymi krokami poznawać tajniki programowania oraz pracy programisty.  Zajęcia prowadzi nasz absolwent, a obecnie programista w firmie kruko:io Bartek Słysz, któremu dziękujemy za poświęcony czas i cierpliwość.

   • „Ciekawa lekcja w WSiZ”

   • 03.04.2022
   • Uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcje „Ciekawa lekcja w WSiZ” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie . Zajęcia odbywały się przez platformę Cisco WebEx. Jest to bezpłatny projekt, w ramach którego uczniowie szkół średnich mogą uczestniczyć w ciekawych zajęciach prowadzonych przez wykładowców tej uczelni. Tym razem tematy wykładów skierowane były do klas maturalnych a także klasy 2b, 3an, 3bn, a były to: „Skuteczna rekrutacja – jak dostać wymarzona pracę” oraz „10 zasad pisania CV”, „Savoir-vivre rozmowy rekrutacyjne”, „Ubezpieczenie – konieczność, inwestycja, czy zbędny luksus?”.

   • Dni Otwarte Politechniki Rzeszowskiej

   • 03.04.2022
   • 30 marca klasy 3cs i 3as w ramach Dni Otwartych Politechniki Rzeszowskiej Zarządzanie zapoznały się z kierunkami studiów na Wydziale Zarządzania tj. Logistyka ,Finanse i rachunkowość, Bezpieczeństwo wewnętrzne. Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzeć niektóre laboratoria, dowiedzieć się czym zajmują się pracownicy naukowi, a także przekonać się jak wygląda nauka. Wizyta była okazją, by wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców politechniki. Mogliśmy wysłuchać ciekawych prezentacji, obejrzeć symulacje komputerowe prowadzonych badań oraz sami wziąć udział w kilku eksperymentach.

   • Badanie PISA w naszej szkole

   • 31.03.2022
   • 31 marca 2022r. 45 uczniów naszej szkoły przystąpiło do testów w ramach Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności  Uczniów – Programme for International Student Assessment.

    Badanie PISA jest największym międzynarodowym badaniem umiejętności uczniów na świecie. Polega ono na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu 5 dziedzin za pomocą zadań rozwiązywanych na komputerach.

    W skali międzynarodowej   program jest koordynowany przez OECD, a w Polsce przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

    Program bada, jak piętnastoletnia młodzież jest przygotowana do dalszej kariery edukacyjnej, wymagań rynku pracy oraz dorosłego życia.

    Badaniem objęci są uczniowie z różnych części świata. Obecnie uczestniczy w nim ponad 80 państw. W Polsce odbywa się w 250 wylosowanych szkołach ponadpodstawowych. Szkoły  i uczniowie, którzy mogli wziąć udział w badaniu zostali wylosowani zgodnie               z procedurami międzynarodowymi.

    Uczniowie podczas badania rozwiązywali zadania mierzące umiejętności z zakresu matematyki, rozumowania w naukach przyrodniczych, rozumienia czytanego tekstu, umiejętności ekonomicznych oraz kreatywnego myślenia. Wyniki badania będą opracowane w formie zbiorczych zestawień na poziomie międzynarodowym i krajowym.

   • Wizyta studyjna na Słowacji

   • 30.03.2022
   • 28 i 29 marca 2022 roku troje uczniów wraz z opiekunem uczestniczyło w wyjeździe studyjnym na Słowację zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe Powiat Rzeszowski w ramach projektu „E-edukacja czyli nauczanie XXI wieku”.

    Uczestnicy wycieczki odwiedzili jedną ze szkół w Stropkovie, mieście położonym 30 kilometrów od granicy z Polską, do której uczęszczają wyłącznie dzieci i młodzież romska. Pierwszego dnia wizyty uczniowie zapoznali się ze specyfiką goszczącej szkoły, usłyszeli o jej historii oraz o trudnej pracy nauczycieli. Najmłodsi uczniowie przywitali gości krótką częścią artystyczną, po której nastąpiło zwiedzanie szkoły oraz poczęstunek. Po części oficjalnej miało miejsce zwiedzanie miasta z przewodnikiem, który w interesujący sposób zapoznał uczestników wycieczki z historią Stropkova. Szczególnym wyzwaniem okazało się wejście na siedmiopiętrową wieżę kościelną, skąd można było podziwiać panoramę miasta.

    Kolejny dzień pobytu na Słowacji rozpoczął się miłą wizytą w Muzeum Miasta Stropkov. Młodzież z goszczącej szkoły przygotowała spektakl pt. ”Dusza Romska”. W pełnym muzyki i tańców przedstawieniu ukazana została historia Romów, ich obyczaje i kultura. Po spektaklu uczestnicy wycieczki obejrzeli zabytkowe i współczesne telefony Tesli, wyeksponowane na wystawie znajdującej się w muzeum. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie mini zoo, znajdującego się w centrum miasta.

    Składamy gorące podziękowania dla Starostwa Powiatowego oraz dla Pani Ewy Śliwy za możliwość uczestnictwa w wyjeździe studyjnym do Stropkova.

   • XVII Powiatowy Konkurs Językowy

   • 23.03.2022
   • „Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem” J.W.von Goethe

    Wartość tego przesłania doceniają organizatorzy i uczestnicy XVII  Powiatowego Konkursu  Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego, który odbył się 22.03.2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie. Po raz 17 uczniowie szkół ponadgimnazjalnych  i ponadpodstawowych z powiatu rzeszowskiego, mogli wykazać się  znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Rangi konkursom dodał fakt, iż Honorowy Patronat nad nimi objął Starosta Powiatu Rzeszowskiego pan Józef Jodłowski.

    W zmaganiach konkursowych  z języka angielskiego uczestniczyło 23 uczniów, reprezentujących Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie,  Zespół Szkół w Sokołowie Małopolskim, Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie i Liceum Ogólnokształcące w Dynowie. Młodzież przystąpiła do testu, który obejmował rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, transformację zdań z zachowaniem znaczenia zdania wyjściowego oraz elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych. Pytania nie należały do najłatwiejszych, w związku z czym uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą. Laureatami konkursu na kolejnych miejscach zostali: Kacper Wandas, Jagoda Radoń reprezentujący Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie oraz Wojciech Piątek z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.

    Celem Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego było z kolei podnoszenie poziomu umiejętności językowych młodzieży, wdrażanie europejskich poziomów osiągnięć językowych zalecanych przez Radę Europy, zainteresowanie uczniów kulturą obszaru języka niemieckiego  oraz pogłębianie wiedzy w tym zakresie. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespołu Szkół Techniczno -  Weterynaryjnych w Trzcianie i Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie. Test składał się z trzech części: rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz części leksykalno – gramatycznej. Uczniowie rozwiązywali zadania, wykazując się znajomością języka obcego na poziomie B1 wg Europejskich poziomów osiągnięć, pracowali wytrwale, z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Karolina Pomykała- Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie, Natalia Kubik- Zespół Szkół Techniczno -  Weterynaryjnych w Trzcianie, Emilia Bury- Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie.

    Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz Radę Rodziców działającą przy Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i ich opiekunom należą się ogromne gratulacje! Biorąca udział w  obu konkursach młodzież, po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom wiedzy. Przyznała, że konkurs to duże wyzwanie, wymagające wielu przygotowań i ciężkiej pracy, zarówno uczniów, jak i ich nauczycieli. Miła atmosfera niewątpliwie sprzyjała wymianie doświadczeń oraz budowaniu pozytywnych relacji wśród uczestników całego przedsięwzięcia. Zadowolenie młodzieży świadczy o sukcesie organizatorów i celowości ich pomysłu.

    Organizatorami konkursów, a zarazem osobami, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem zmagań, byli nauczyciele języka angielskiego, panie: Renata Drążek, Ewelina Marszałek, Aleksandra Żak, oraz pan Michał Piestrak, a także nauczycielki języka niemieckiego, panie: Ewa Hadam, Monika Rząsa, Beata Trzyna.

    Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu, panu Józefowi Jodłowskiemu za objęcie honorowym patronatem przedsięwzięcia oraz Zarządowi Powiatu Rzeszowskiego za ufundowanie nagród dla zwycięzców i zapraszają na kolejną XVIII edycję konkursu w następnym roku.

     

   • III miejsce w półfinale wojewódzkim w Licealiadzie w piłce ręcznej

   • 22.03.2022
   • W dniu 18 marca 2022 roku, w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie odbył się półfinał wojewódzki Licealiady w piłce ręcznej chłopców.

    Drużyna w składzie: Kacper Różycki, Łukasz Zioło, Mateusz Lewandowski, Patryk Duchniak, Oskar Kaniuczak, Jakub Zabój, Jakub Tworzydło, Kamil Pilch, Grzegorz Baran, Hubert Dziura, Michał Piskorek, Patryk Gierula, Karol Domin, Jakub Pilch, Adrian Koczarga zajęła III miejsce.

    Opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego p. Adam Żak.

    Gratulujemy!

   • Zajęcia praktyczne kadetów naszego liceum

   • 22.03.2022
   • Marzec to dla kadetów naszego liceum czas intensywnych zajęć praktycznych, realizowanych w ramach programu OPW i na podstawie współpracy z Jednostką Patronacką, czyli 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. Uczniowie klas wojskowych 17 i 18 marca mogli realizować następujące zagadnienia:

     wybór miejsca, wykonanie i maskowanie stanowiska ogniowego,

     maskowanie ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego w działaniach taktycznych,

     przygotowanie żołnierza do działania na polu walki , techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych,

     posługiwanie się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami.

   • Akademia Programowania w LO

   • 22.03.2022
   • W piątek 18 marca w naszym liceum odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Akademii Programowania. Uczestnicy zajęć będą mieć możliwość nauczyć się programowania przy wsparciu doświadczonych inżynierów. Doświadczenie zdobyte podczas zajęć może stać się trampoliną do sukcesu nie tylko w branży IT. Serdecznie dziękujemy właścicielom i pracownikom firmy KRUKO:io, która jest głównym inicjatorem akademii.W piątek 18 marca w naszym liceum odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Akademii Programowania. Uczestnicy zajęć będą mieć możliwość nauczyć się programowania przy wsparciu doświadczonych inżynierów. Doświadczenie zdobyte podczas zajęć może stać się trampoliną do sukcesu nie tylko w branży IT. Serdecznie dziękujemy właścicielom i pracownikom firmy KRUKO:io, która jest głównym inicjatorem akademii.

   • Próbna matura z matematyki

   • 22.03.2022
   • 16 marca w naszej szkole uczniowie klas maturalnych mogli zmierzyć się z zadanimi matematycznymi podczas próbnej matury. Zadania na maturę przygotowała grupa matematyczna działająca w ramach PCEN Rzeszów,

   • Wyjazd do Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku

   • 15.03.2022
   • W piątek uczniowie z grupy przyrodniczej klasy 3bds wzięli udział w krótkiej wycieczce do Dubiecka, gdzie mieli okazję zwiedzić Muzeum Skamieniałości i Minerałów pana Roberta Szybiaka.

    W prezentowanej kolekcji znajduje się kilka tysięcy eksponatów, które właściciel zbiera od czasów młodości. Wśród zgromadzonych okazów można znaleźć skamieniałości fliszu karpackiego (ryby, kraby, rośliny) i kości ssaków plejstoceńskich z terenu Podkarpacia (np. mamutów, nosorożców włochatych, bizonów, reniferów).

    Wyjątkowym okazem jest także ptak z epoki oligocenu znaleziony na Pogórzu Przemyskim i opisany jako nowy gatunek ptaka wróblowego.

    Zgromadzona kolekcja minerałów pochodzi z całego świata, a wiele z nich zachwyca swoim pięknem. Można zobaczyć między innymi okazy pirytu i kwarcu, a także poszukiwane w jubilerstwie - agat, jaspis i ametyst.

    Młodzieży bardzo podobała się taka nietypowa lekcja biologii i z pewnością na długo ją zapamiętają.

   • Szkolenie klas wojskowych 3cs i 3cn

   • 15.03.2022
   • Piątkowe szkolenie klas wojskowych 3cs i 3cn z instruktorami 31 brygady lekkiej piechoty 3PBOT obejmowało zajęcia teoretyczne i praktyczne z pierwszej pomocy. W pierwszej części zostały przypomniane procedury MEDEVAC, wyposażenie medyczne żołnierza oraz praktyczne wykorzystanie zaprezentowanego sprzętu. Oprócz zajęć medycyny pola walki, młodzież przeszła również szkolenie z łączności.

   • Zajęcia praktyczne klas OPW

   • 15.03.2022
   • Kolejne zajęcia praktyczne związane z realizacją pilotażowego programu „Edukacja wojskowa”. W czwartek 10 marca instruktorzy 31 brygady lekkiej piechoty 3PBOT przeprowadzili zajęcia w klasie 1c z terenoznawstwa, map wojskowych a w 2c z prowadzenia działań rozpoznawczych. Zajęcia rozpoczęły się od powtórzenia podstaw musztry indywidualnej, następnie trenowano musztrę zespołową pododdziałów.

   • Wyniki etapu powiatowego VII edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy "Zawsze wierni"

   • 10.03.2022
   • „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”

                                                                                                                    Witold Pilecki

    10 marca 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbyło się posiedzenie komisji konkursowej etapu powiatowego (powiat rzeszowski) VII edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze wierni”. Konkurs od początku stanowi hołd dla wszystkich wiernych ideom wolności, honoru, życia zgodnego z najwyższymi wartościami i umiłowania Ojczyzny. Jest motywacją do rozbudzania zainteresowań historią najnowszą i jej bohaterami, kształtowania poczucia tożsamości narodowej. Wpisuje się także w obchody pamięci o żołnierzach niezłomnych w 40. Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i 80. Rocznicę powstania Armii Krajowej.

    W związku z sytuacją pandemii konkurs  po raz kolejny przeprowadzony został w formie zdalnej. Uczestnicy stanęli przed kamerą, ponieważ warunkiem zgłoszenia do konkursu było nagranie jednego wiersza i przesłanie go do organizatora eliminacji powiatowych. Powołana komisja w składzie: przewodnicząca p. Maria Radoń, członkowie p. Ewa Hadam i p. Grażyna Malawska obejrzała i wysłuchała 6 prezentacji uczniów szkół podstawowych i 8 prezentacji uczniów szkół ponadpodstawowych  i przyznała 6 pierwszych miejsc, co jest równoznaczne z nominacjami do etapu wojewódzkiego konkursu. Poziom wszystkich recytacji był wysoki, interpretacje wierszy bardzo osobiste, emocjonalne i refleksyjne.   Gratulujemy zwycięzcom, ich opiekunom  i życzymy sukcesów w finale! Wyniki konkursu umieszczone są w protokole.

     

    Protokół z posiedzenia komisji konkursowej  etapu powiatowego ( powiat rzeszowski) VII edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze wierni”.

     

    W dniu 10 marca 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbyło się posiedzenie komisji konkursowej etapu powiatowego ( powiat rzeszowski) VII edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze wierni”.

    Komisja w składzie:

    p .Maria Radoń

    p. Grażyna Malawska

    p. Ewa Hadam

    obejrzała i wysłuchała 6 prezentacji uczniów szkół podstawowych i 8 prezentacji uczniów szkół średnich ( recytacje online) i nominowała do etapu wojewódzkiego konkursu następujące osoby:

    szkoły podstawowe:

    Annę Hrycko- uczennicę Szkoły Podstawowej w Łubnie

    Patrycję Hus- uczennicę Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Dubiecku

    szkoły średnie:

    Aleksandrę Gaweł- uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie

    Agatę Pudysz- uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie

    Zuzannę Tarnawską- uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie

    Piotra Kopackiego- ucznia ZSZ im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.