• Wyjazdy uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie w programie Erasmus+, sektor Młodzież, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Projektów Międzynarodowych INPRO.

    • WRZESIEŃ 2020

    • 28 WRZEŚNIA 2020R. - DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZYM LICEUM

      W poniedziałek, 28 września, nasza szkoła zamieniła się w istną mozaikę kulturową A to za sprawą naszych kreatywnych uczniów, którzy poprzez strój, dekoracje i powitania w językach obcych, świętowali Europejski Dzień Języków. 

      Inne języki i kultury przybliżyli nam również Charlene z Francji, Sanin z Turcji i Aykhan z Azerbejdżanu, którzy opowiedzieli o życiu w swoich krajach A Ci, którzy potrzebowali więcej wyzwań mogli wziąć udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Językach Europejskich. 

      Działo się

    • WRZESIEŃ 2021

    • ZAJĘCIA Z WOLONTARIUSZAMI ZE STOWARZYSZENIA PROJEKTÓW MIĘDZYNARODOWYCH INPRO

      W ubiegłym tygodniu, w ramach świętowania Europejskiego Dnia Języków, gościliśmy w naszej szkole fantastycznych młodych ludzi - wolontariuszy ze Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO . Odwiedzili nas: Quyen z Wietnamu, Waleed z Pakistanu i Meruyert z Kazachstanu Odbyły się spotkania w języku angielskim, w formule open cafe dla młodzieży z kl. 2ad, 3bn i 3adn. Tematem przewodnim były media, ich rodzaje i obecność w życiu młodych ludzi.

       

    • GRUDZIEŃ 2021

    • LEKCJE ANGIELSKIEGO INACZEJ

       

      Wczoraj oprócz znanego gościa z Laponii pojawili się w naszej szkole także (trochę mniej znani ) przedstawiciele innych krajów, którzy wprowadzili świąteczny klimat.

      Jonathan z Belgii, Alejandro i Anne z Hiszpanii, Yerke z Kazachstanu i Demi z Gruzji opowiedzieli uczniom o zwyczajach świątecznych i noworocznych ze swoich krajów. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć podobieństwa i różnice kulturowe pomiędzy różnymi krajami i tradycjami polskimi

      Dziękujemy Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO za taką możliwość doświadczania mozaiki kulturowej

    • MAJ 2022

       

      #SARDYNIA #ERASMUSPLUS #INPRORZESZOW

    • Dobiega końca 3 dzień pobytu w Sassari, pięknym mieście na północy Sardynii, w ramach projektu Erasmus+ "Eco-Democracy".

      🗣️Każdy dzień wypełniony po brzegi zdobywaniem nowych doświadczeń, poznawaniem wspaniałych młodych ludzi, szlifowaniem języka angielskiego i uczeniem się słów w językach pozostałych uczestników projektu🇧🇬🇷🇴🇮🇹🇧🇬🇵🇱

      🤝Pierwszego dnia poznawaliśmy się biorąc udział w wielu grach i zabawach integracyjnych, rozmawiając o naszych oczekiwaniach, obawach i pasjach. Uczestnicy projektu poznali też strukturę programu Erasmus+ i dowiedzieli się o innych programach międzynarodowych, w których mogą wziąć udział.

      🏛️Drugiego dnia przed południem zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta w ramach Dnia Muzeów, m.in. zabytkową bibliotekę z dziełami z XVIII i XIX wieku, Barbakan, Katedrę św. Mikołaja i średniowieczną fontannę. A popołudnie spędziliśmy na "dolce far niente" łapiąc Sardyńskie promienie słoneczne na plaży Balai🏖️

      ♻️Trzeci dzień to już intensywna praca podczas warsztatów na temat kompetencji kluczowych, mediów i demokracji 📺📻🗞️♻️ Uczniowie mieli za zadanie stworzyć fake news, a także opracować scenariusz podcastu związanego ze środowiskiem lub demokracją.

    • Czwarty dzień pobytu na Sardynii, to dbanie o środowisko w praktyce. Razem ze szkółką surfingową porządkowaliśmy plażę Porto Ferro. Następnie na czystej już plaży mogliśmy delektować się kąpielami w słońcu i morzu

    •  

      Ostatnie dwa dni pobytu w Sassari w ramach projektu Erasmus plus Eco-Democracy to spotkania z przedstawicielami lokalnej władzy i działaczami na rzecz ekologii, a także wieczór kulturalny z prezentacjami, jedzeniem i tańcami z krajów uczestników projektu

      To również intensywna praca przy realizacji podkastow i spotów reklamowych, refleksje i przygotowanie do drugiej części projektu, która będzie miała miejsce we wrześniu na Węgrzech. Już chcemy tam być!

    • WRZESIEŃ 2022

    • W dniach 8-15 września 4 uczniów z klas 3ad i 4ad wraz z opiekunką wzięło udział w drugiej części projektu Erasmus+ "Eco-democracy". Tym razem wyjechali na Węgry, do Nyiregyhazy, gdzie zgłębiali tematy związane z uczestnictwem w życiu demokratycznym i ochroną środowiska. W ramach przygotowań do wyjazdu uczniowie przeprowadzili wywiady z przedstawicielami władz lokalnych Dynowa, z przedstawicielką Nadleśnictwa Dynów i Oczyszczalni Ścieków. Efektem tych rozmów była prezentacja na temat lokalnych inicjatyw ekologicznych, którą uczniowie przedstawili na wyjeździe.

      Podczas pobytu na Węgrzech razem z uczestnikami z Rumunii, Bułgarii, Włoch i Węgier poznawali własne miejsce w demokracji oraz mechanizmy jakie działają w różnych grupach społecznych. Wzięli też udział w wykładzie na temat ochrony środowiska oraz spotkaniu z przedstawicielem władz lokalnych, który opowiedział o inicjatywach ekologicznych podejmowanych przez miasto.

      Podczas obydwu wyjazdów uczestnicy projektów szlifowali język angielski i umiejętności społeczne, a także, co chyba najcenniejsze, poznali lepiej samych siebie.

    • PAŹDZIERNIK 2022

    • Drugi wyjazd młodzieży miał miejsce w dniach 23.IX - 2.X. Grupa 6 uczniów z klas 3b i 4bn, wraz z opiekunką, wyjechała do Serbii, w ramach projektu Erasmus+ "The Thing They Say Behind You". Celem projektu było wsparcie uczestników w zmianie stereotypowego postrzegania mieszkańców wsi oraz zacieśnienie więzi pomiędzy młodymi ludźmi z 6 krajów: Serbii, Węgier, Czech, Rumunii, Macedonii Północnej i Polski. Podczas licznych warsztatów i aktywności uczestnicy pracowali zespołowo szukając rozwiązań dla problemów dyskryminacji i wykluczenia. Efekty swojej pracy przedstawili podczas prezentacji w szkołach średnich w Sencie.

      A tak oto opisują projekt sami uczestnicy:

      Każde zajęcia rozpoczynały się tzw. lodołamaczem, który polegał na krótkich ćwiczeniach pobudzających i skłaniających do aktywności.

      Głównym tematem naszych zajęć była dyskryminacja osób z wiosek ale i również niechęć do osób z miasta. Najczęściej nasza praca wyglądała w ten sposób, że prowadząca Janka dzieliła nas na jak najbardziej różnorodne pod względem narodowościowym grupy i w nich mieliśmy np. zaproponować sposób rozwiązania pewnego problemu lub podać przykłady pozytywnych i negatywnych aspektów życia zarówno w mieście jak i na wsi.

      Kolejnym ciekawym choć wyczerpującym wydarzeniem były tzw. Peasant Olimpics. Wzięliśmy udział w wiejskim festynie. Sami gotowaliśmy sobie posiłek, odwiedzaliśmy pobliskie stoiska z rękodziełem i tamtejszym jedzeniem. Główną osią tego wydarzenia były zawody lokalnych drużyn (Erasmus skompletował swoją własną). Polegały one na przykład na najdalszym rzucie kaloszem lub na jak najszybszym slalomie z taczkami.

      Nie brakowało także chwil odpoczynku na przykład w hotelowym spa, wieczorze w klubie czy w restauracji Europa gdzie spróbowaliśmy po raz pierwszy tamtejszej potrawy Burku.

      Nie można też zapomnieć o prezentacjach uczestników Erasmusa w szkołach w Sencie. Omawiane na nich były z uczniami problemy o których wcześniej rozmawialiśmy z prowadzącymi.

      Najważniejszym tematem całego wyjazdu była praca zespołowa, równość, jak należy radzić sobie z problemem dyskryminacji i wykluczenia.

      I jeszcze coś z bardziej przyjemnych doświadczeń była możliwość przygotowania tematycznego często zabawnego filmu. Na przykład mógł się składać z samych memów.

      Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wyjazdu. Więcej materiałów pojawi się również na szkolnym Instagramie i Tik toku.

      Dziękujemy Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO za kolejną szansę rozwoju naszych uczniów

    • KWIECIEŃ 2023

    • KOLEJNY WYJAZD W RAMACH PROJEKTÓW INPRO

      Młodzież z naszego liceum spędziła weekend na intensywnej pracy podczas wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus+. Razem z rówieśnikami ze szkół średnich z Węgier i Rumunii przygotowali pierwszy etap kampanii społecznej p.t. "Ecology Democracy Campaign"

      W programie spotkania znalazły się:

      prezentacja praktyk ekologicznych przez przedstawiciela @Krośnieński Holding Komunalny

      grupowe prezentacje dobrych praktyk ekologicznych w miastach, z których pochodzą uczestnicy projektu (Nyíregyháza, Resita, Dynów)

      analiza sytuacji ekologicznej w tych miastach metodą SWOT

      idealne "zielone" miasto

      wybory burmistrza miasta

      tworzenie strony tytułowej czasopisma

      planowanie kampanii proekologicznej - wybór grupy docelowej, mediów i formuły, podział obowiązków, zaplanowanie kalendarza działań

      A po intensywnej pracy był czas na poznawanie kultury, tańce i wspólną zabawę

      Dziękujemy Bwa Krosno Galeria Sztuki w Krośnie za przyjęcie nas w swoje progi.

    • CZERWIEC 2023

    • #ERASMUSPLUS #YOUTHEXCHANGE #GOFORINPRO #ECOLOGYDEMOCRACYCAMPAIGN #ROMANIA

      Kolejna grupa uczniów przebywa w Berliste, w Rumunii przygotowując kampanię ekologiczną. Projekt Erasmus+, sektor Młodzież. Uczestnicy projektu: Polska, Węgry, Rumunia.

    • Dobiegła końca druga część projektu Ecology Democracy Campaign w Rumunii. Trzecia, ostatnia już część będzie miała miejsce na Węgrzech pod koniec października. Tymczasem przez całe lato młodzież będzie prowadzić media społecznościowe i stworzy stronę internetową projektu, a we wrześniu i październiku przeprowadzi dwie ekologiczne inicjatywy lokalne.

      Oprócz pracy warsztatowej i integracji uczniowie mieli okazję zwiedzić pobliskie miasteczko Resita znane m.in. z produkcji lokomotyw. W miejscowym muzeum można podziwiać lokomotywy od najstarszej z roku 1872 po największą, która ciągnęła 700 ton ładunku z prędkością 110 km

    • WRZESIEŃ 2023

    • Z SERII CIEKAWA LEKCJA Z ....

      Lekcja geografii i kultury po angielsku? Czemu nie? W naszym LO to możliwe dzięki Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO. Wczoraj w taką podróżniczą i językową podróż zabrali nas: Mari z Gruzji Tate i Shay z Zimbabwe i Wingky z Nowej Gwinei. Dziękujemy za wspaniałą przygodę!

    • UDZIAŁ UCZENNIC NASZEGO LICEUM W WYMIANIE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS + PT. ,,FOCUS ON DIVERSITY”

       

      4 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w wymianie młodzieżowej w ramach programu Erasmus + pt. ,,Focus on diversity” podczas której 22 uczestników z Węgier, Polski i Gruzji zdobywały wiedzę na temat problemów współczesnego świata.

      Głównym zadaniem było zrobienie zdjęć prezentujących wybrany przez nas problem. Ostatniego dnia zdjęcia te zostały wystawione podczas wernisażu organizowanego w Urban Lab w Rzeszowie.

      Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO

    • LISTOPAD 2023

    • W ubiegłym tygodniu 7 uczniów wraz z opiekunką wzięło udział w trzecim, ostatnim już etapie projektu węgiersko-polsko-rumuńskiego Ecology Democracy Campaign. Ten etap odbywał się w Nyiregyhazie na Węgrzech i był dopełnieniem i podsumowaniem pracy projektowej, która trwała od marca tego roku. Efektami projektu podzielimy się wkrótce.

    • GRUDZIEŃ 2023

    • STYCZEŃ 2024

    • #ERASMUSPLUS#GOFORINPRO

      Rozpoczęliśmy kolejną wymianę młodzieży. Projekt polsko-węgiersko-rumuński "Exhibit Democracy" zaczął się spotkaniem w Krośnie i będzie kontynuowany przez cały rok - przed nami kolejne 4 spotkania podczas których uczniowie z Dynowa, Nyiregyhazy i Resity przygotują i zaprezentują wystawę na temat demokracji.

      Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO

      Mustárház IITI

    • CIEKAWA LEKCJA Z MEGAN, KIKO, GIANNI I RATI

       

      Powoli wchodzimy w świąteczny nastrój. Dzisiaj pomogli nam w tym wolontariusze ze Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO. Megan z USA, Kiko z Portugalii, Gianni z Grecji i Rati z Gruzji opowiedzieli uczniom o swoich krajach. Oprócz ciekawostek geograficznych, historycznych i kulturowych były też warsztaty pisania po gruzińsku i zwyczaje bożonarodzeniowe z różnych regionów tych czterech krajów.

      Dziękujemy