• Aktualności

      • I miejsce w Festiwalu Pieśni Patriotycznej, Piosenki Powstańczej i Patriotycznej Poezji Śpiewanej

      • 14.11.2023
      • W dniu 10 listopada w Powiatowym Centrum Terapii Środowiskowej i Integracji w Nienadowej odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej, Piosenki Powstańczej i Patriotycznej Poezji Śpiewanej. W kategorii uczniów szkół średnich zwyciężyła nasza utalentowana wokalistka uczennica klasy trzeciej Gabriela Żak, która pięknym wykonaniem utworu ''Ja to mam szczęście '' zdobyła 1 miejsce. Gratulacje dla Gabrysi!

      • Nagrody i wyróżnienia w konkursie fotograficzno - plastycznym

      • 14.11.2023
      • ''Dary lasu - malowane światłem lub pędzlem'' to hasło konkursu fotograficzno - plastycznego zorganizowanego przez Nadleśnictwo Dynów. Jego celem była edukacja leśna, kształtowanie i rozwijanie zdolności artystycznych uczniów, promocja terenów leśnych oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat przyrody. W dniu 14 listopada w siedzibie Nadleśnictwa Dynów odbyła się uroczysta gala, podczas której laureaci odebrali nagrody w poszczególnych kategoriach. Wśród młodzieży wyróżnionej w kategorii plastycznej znaleźli się uczniowie naszego liceum: Natalia Gierula, Patrycja Wrotniak, Maria Uryć, Julia Łach i Maryla Taras. W kategorii fotografia II miejsce zdobyła Kamila Kijowska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom sukcesu!

      • „Dobrze żyć dla Ojczyzny to największa sztuka”. Obchody 105. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości połączone ze ślubowaniem kadetów klas I OPW w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie

      • 13.11.2023
      • W piątek 10 listopada 2023 roku w przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbył się uroczysty apel połączony ze ślubowaniem kadetów dwóch oddziałów przygotowania wojskowego. Już przed godziną jedenastą hala wypełniona była zaproszonymi na tę okazję znamienitymi gośćmi. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Rzeszowskiego pan Marek Sitarz, członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego pan Jan Sieńko, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie podpułkownik Dariusz Brzeżawski, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, reprezentująca Podkarpackiego Kuratora Oświaty p. Małgorzatę Rauch- pani Magdalena Ćwikła, Burmistrz Miasta Dynowa pan Zygmunt Frańczak, Przewodniczący Rady Miasta pan Roman Mryczko, Proboszcz Parafii p.w. św. Wawrzyńca w Dynowie ks. prał. dr Norbert Podhorecki , Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów pan Krzysztof Strzyż, Komendant Posterunku Policji w Dynowie podkomisarz Mariusz Pilszak, , Radni  Powiatu Rzeszowskiego pani Ewa Hadam          i pan Aleksander Stochmal, z ramienia 3 PBOT porucznik Grzegorz Kuliński, prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” pani Krystyna Dżuła, emerytowani nauczyciele liceum na czele z byłym dyrektorem panem Kazimierzem Żakiem, przewodnicząca Rady Rodziców pani Iwona Hadam a także nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie szkoły. Obowiązkowym punktem obchodów święta niepodległości jest wysłuchanie okolicznościowego referatu, który w tym roku przygotowała pani Marta Twardak, nauczycielka historii w naszym liceum. Referatem przybliżyła kwestie związane ze stanem edukacji u progu niepodległości.

        Uroczystość przebiegała zgodnie z wojskowym ceremoniałem, a jej częścią kulminacyjną było złożenie ślubowania na sztandar szkoły przez kadetów klas I OPW.. Po odczytaniu roty, pani dyrektor Elżbieta Klaczak- Łach podkreśliła, że złożenie ślubowania to zaszczyt, ale i obowiązek. Życzyła kadetom, by dzień złożenia przysięgi zapisał się na stałe w ich wspomnieniach, a treść roty zagościła w ich sercach. Wyraziła nadzieję, że kadeci staną się piękną wizytówką Powiatu Rzeszowskiego, miasta Dynowa, szkoły i własnych rodzin. Gratulacje przekazali młodzieży również Starosta Powiatu Rzeszowskiego pan Marek Sitarz, podpułkownik Dariusz Brzeżawski, szef WCR w Rzeszowie i  pani Magdalena Ćwikła, starszy wizytator KO w Rzeszowie.

        Uczniowie klas składających ślubowanie, w imieniu swoim , swoich kolegów i rodziców podziękowali pięknymi słowami i bukietami kwiatów tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziałów przygotowania wojskowego w szkole oraz tym, którzy na co dzień formują młodych ludzi do godnego służenia ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, dbają o merytoryczny i praktyczny poziom szkolenia wojskowego a także pani dyrektor Elżbiecie Klaczak- Łach, koordynatorom klas wojskowych pani Beacie Trzynie, kpt. Danielowi Bużowi oraz swoim wychowawcom pani Katarzynie Kłyż, pani Marcie Twardak i panu Adamowi Żakowi.

        Podsumowaniem części oficjalnej był program artystyczny w wykonaniu recytatorów, szkolnego zespołu instrumentalno- wokalnego oraz solistek. Młodzież przypomniała o trudnych czasach walki o wolność ojczyzny, o potrzebie pamiętania i czci poległych, a także o ponadczasowych wartościach, które szczególnie w obecnych czasach należy pielęgnować.

        Po zakończeniu uroczystości zaproszeni goście wraz z kadetami składającymi ślubowanie i ich rodzicami udali się na wspólny obiad i poczęstunek. O estetykę sali, przygotowanie części bankietowej, piękne kwiaty i dekorację zadbała pani Monika Wardęga. Do przygotowań przyczynili się także rodzice kadetów, którym należą się gorące podziękowania.

        Z pewnością uroczystość ślubowania na długo pozostanie w pamięci kadetów, ich rodzin i wszystkich, którzy mieli okazję w niej uczestniczyć, a echa tego ważnego wydarzenia długo jeszcze rozbrzmiewać będą w środowisku lokalnym.

         

      • Pielgrzymka na Jasną Górę klas maturalnych

      • 13.11.2023
      • W dniu 9 listopada odbyła się pielgrzymka maturzystów wraz z opiekunami : panią Danutą Kusińską, Eweliną Marszałek i Magdaleną Ruchlewicz do Częstochowy.Odwiedziliśmy Centrum Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach, gdzie zagłębiliśmy się w tajniki życia świętego. Później poznaliśmy historię i zabytki klasztoru na Jasnej Górze . Wzięliśmy także udział w Nabożeństwie Mszy. Miło spędziliśmy czas,po czym zmęczeni wróciliśmy do domu.

      • #erasmusplus #youthexchange #goforinpro #mustárház

      • 13.11.2023
      • W ubiegłym tygodniu 7 uczniów wraz z opiekunką wzięło udział w trzecim, ostatnim już etapie projektu węgiersko-polsko-rumuńskiego Ecology Democracy Campaign. Ten etap odbywał się w Nyiregyhazie na Węgrzech i był dopełnieniem i podsumowaniem pracy projektowej, która trwała od marca tego roku. Efektami projektu podzielimy się wkrótce.

      • #erasmusplus# #razemdlaplanety#

      • 10.11.2023
      • Uczniowie, którzy w ramach projektu "Razem dla planety" przebywali w austriackiej szkole, podzielili się swoim doświadczeniem z całą społecznością szkolną. Zobaczyliśmy prezentacje o szkole w Klagenfurt, a także o zwiedzanych miastach i usłyszeliśmy o ich przygodach w szkole i w rodzinach goszczących.

      • #projektokładka

      • 02.11.2023
      • Na naszym kółku fotograficznym nie wieje nudą - pracujemy nad odtworzeniem oraz własną interpretacją słynnych okładek płyt różnych wykonawców. Do tej pory udało nam się zrekonstruować dwie okładki. Ciąg dalszy nastąpi…

      • Kwesta na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Dynowie

      • 02.11.2023
      • Dzień "Wszystkich Świętych " to czas, w którym nie tylko wspominamy naszych najbliższych, zapalamy symboliczny znicz, ale także prosimy o pomoc finansową dla osób potrzebujących. Tradycyjnie już nasi uczniowie kwestowali na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Dynowie . Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie społeczne, a darczyńców za hojność na ten szczytny cel

      • "Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych "

      • 02.11.2023
      • Doskonale pamiętamy naszych byłych profesorów....ich lekcje, pasje, poczucie humoru i charakterystyczne zdania, które utkwiły w pamięci absolwentów. W przededniu dnia Wszystkich Świętych uczniowie zapalili symboliczny znicz, który świadczy o tym, że pamiętamy i mile wspominamy profesorów dynowskiego liceum.

      • #Erazmusplus #Malta

      • 02.11.2023
      • Nauczycielki naszej szkoły panie: Iwona Sarnicka, Joanna Duda, Magdalena Ruchlewicz ukończyły kurs języka angielskiego w Malta University Language School. Kurs trwał cały październikowy tydzień, studentki spędziły na nim 20 godzin. Było to niesamowite doświadczenie, obfitujące m. in w nowe kompetencje, potrzebne do dalszej pracy zawodowej. Pobyt na Malcie oprócz nauki języka angielskiego, zaobfitował również w nowe znajomości z ludźmi z całego świata. Panie miały również okazję zwiedzić wyspę i poznać jej najciekawsze zabytki.

      • Zajęcia klas OPW

      • 30.10.2023
      • W czwartek i piątek kadeci poznali i utrwalili następujące zagadnienia: prowadzenie działań rozpoznawczych i przygotowanie żołnierza do działania na polu walki. Zajęcia poprowadzili żołnierze 31 batalionu lekkiej piechoty kapitan Tomasz Magdoń, porucznik Grzegorz Kuliński, szeregowy Kamil Zieliński i absolwentka naszej szkoły kapral Izabela Wrotniak

      • Udział w projekcie „Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji”

      • 23.10.2023
      • W dniach 19-20 października w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli firmy Arte et Marte Fundationo, realizatorów projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Innowacyjna historia-nowe technologie w służbie edukacji”. Młodzież obejrzała dwa filmy: „Kartka z powstania” i Wiktoria 1920”.

        Pierwszy film pt. „Kartka z Powstania” przeniósł nas w środek akcji Powstania Warszawskiego, zaś technologia gogli VR uczyniła każdego widza jednym z bohaterów wydarzeń. Film opowiada autentyczną historię powstańca warszawskiego, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że kartka ta uratuje mu życie.

        Drugi film uczynił nas bohaterami wojny polsko-bolszewickiej. Przenieśliśmy się do sierpnia 1920r., kiedy to polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików. Staliśmy się bohaterem, który miał realny wpływ na losy jednej z najważniejszych bitew nie tylko Polski, ale i świata.

        Oto niektóre wypowiedzi uczniów:

        „Była to bardzo interesująca przygoda” „Przeżywałam takie emocje, jakie mogły towarzyszyć osobom, które walczyły o wolność” „Można poczuć się jak bohaterowie filmów” ” „Mogłam odczuć na własnej skórze emocje, jakie panowały w czasie powstania”

        Przy pomocy gogli VR uczeń przenosi się w sam środek akcji, stając się jednym z bohaterów wydarzeń. Buduje to w nim emocjonalne zaangażowanie dzięki któremu wiedza przekazywana w filmie jest przyswajana w efektywny, trwały sposób. Bez wątpienia była to dla nas wyjątkowa lekcja historii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

      • Wiedeń - ostatni zień pobytu w Austrii w ramach projektu Erasmus + "Razem dla planety"

      • 23.10.2023
      • Ostatni dzień pobytu w Austrii w ramach projektu Erasmus + "Razem dla planety " upłynął nam na zwiedzaniu stolicy kraju. Wiedeń....miasto, które urzeka nie tylko pięknymi budowlami potwierdzającymi potęgę Habsburgów , ale także jest stolicą kulturalną Europy. Miasto to kilkakrotnie było na pierwszym miejscu wśród miast, w których żyje się najlepiej. W ciągu kilkugodzinnej wycieczki udało się nam zobaczyć między innymi..

        Hofburg -zimową rezydencję Habsburgów

        Operę Wiedeńską

        katedrę świętego Szczepana

        pomnik Marii Teresy i Mozarta

        budynek parlamentu

        cukiernię i hotel Sachera

        To, co udało nam się zwiedzić to tylko namiastka tego, co oferuje Wiedeń, dlatego mamy nadzieję, że wrócimy tu ponownie.

      • erasmusplus #studentmobility #Austria #togetherfortheplanet

      • 23.10.2023
      •  

        W piątek nasi uczniowie podobnie jak w innych dniach uczestniczyli w zajęciach z informatyki, języka angielskiego i przedmiotów przyrodnicznych. Ciekawym akcentem dnia był pokaz tańców narodowych . Nasi uczniowie razem z nauczycielkami zaprosili naszych swoich partnerów do poloneza i polki. Po południu odbyło się podsumowanie projektu oraz wręczenie certyfikatów zakończone uroczystą kolacją. Pani Aldona Biedermann przygotowała także upominki dla uczniów oraz ich rodziców. To był naprawdę miły wieczór pełen emocji, bo w ciągu tych kilku dni polubiliśmy się bardzo

      • erasmusplus #studentmobility #Austria #togetherfortheplanet

      • 23.10.2023
      • Kolejny dzień pobytu w Klagenfurcie przepełniony był zajęciami o charakterze dydaktycznym. Dominowały lekcje języka angielskiego, informatyki i przedmiotów przyrodnicznych. Podczas warsztatów młodzież miała możliwość wymiany doświadczeń dotyczących życia w małych miejscowościach. Popołudnie przeznaczone było na zwiedzanie atrakcji turystycznych w zamku Jacques Lemans, gdzie obejrzeliśmy Taggenbrunn i wystawę zegarków oraz w Sirnitz zakończoną kolacją na zamku Albeck i spotkaniem z przedstawicielami władz lokalnych.

      • II miejsce i wyróżnienie w konkursie ortograficznym

      • 23.10.2023
      • "Dynowszczyzna zachwyt wzbudzić potrafi niemalże u każdego". Tak rozpoczynało się leśne dyktando - konkurs ortograficzny, w którym mierzyło się około 100 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

        Głównym organizatorem konkursu, odbywającego się już po raz 11 jest Nadleśnictwo Dynów, Lasy Państwowe we współpracy z Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.

        Piszący mieli trudne zadanie, by nie pomylić się i poprawnie napisać tekst przygotowany przez panią Małgorzatę Kopczak. Uczniowie "zaglądali" pod "spróchniałe pnie drzew, gdzie w hibernację zapadała salamandra plamista i spacerowali po leśnych ostępach, gdzie można się było natknąć na babrzyska uczęszczane przez watahy dzików". Ci, którzy poradzili sobie najlepiej otrzymali tytuły laureatów. Wśród nich byli uczniowie naszego liceum. Seweryn Chrapek z klasy 2 a zdobył II miejsce, a Maksymilian Krawiec z klasy 3 ad- wyróżnienie. Zwycięzcom, jak i pozostałej czwórce uczniów, którzy reprezentowali liceum, należą się ogromne gratulacje i podziękowania!